недеља, 26.11.2017, 19:01 -> 19:34
Извор: Фонет
Uspelo presađivanje na Velikom koralnom grebenu!
Naučnici su uspeli da odneguju koral australijskog Velikog koralnog grebena i da ga prenesu na drugo mesto tog bisera svetske baštine, što im vraća nadu da će moći da obnove ekosistem koji je širom sveta pretrpeo oštećenja zbog globalnog zagrevanja.
Istraživači australijskog Univerziteta Južni krst (Southern Cross University) koji su upravo objavili svoju studiju, sakupili su krajem 2016. godine veliku količinu jajašaca i semena korala na ostrvu Heron, kod istočne obale Australije.
Proizveli su velike količine larvi koje su zatim preneli na oštećena mesta Velikog grebena kojem prete klimatske promene. Nakon osam meseci, naučnici su otkrili da je mladi koral preživeo i narastao.
„Uspeh ovog istraživanja nije važan samo za Veliki koralni greben, nego i u međunarodnim razmerima“, istakao je Piter Harison, vođa istraživanja, „Pokazuje da se oštećene koralne populacije mogu obnoviti na mestima na kojima je ugrožena prirodna proizvodnja larvi“.
Postupak se razlikuje od takozvane „vrtne proizvodnje korala“ koji se sastoji u otkidanju grančica zdravog korala i u njegovog presađivanja na grebene, u nadi da će se primiti, ističe Harison i dodaje da očekuje da će se postupak koristiti u širim razmerima.
Veliki koralni greben koji je od 1981. godine na listi Uneskove svetske baštine, proteže se na 345.000 kvadratnih kilometara duž australijske obale i najveća je zajednica korala na svetu sa 3.000 „sistema“ i sa stotinama tropskih ostrva.
Prošle godine ubrzana je njegova razgradnja zbog rasta temperature mora. Početna istraživanja iz vazduha i iz mora pokazala su da je 2016. godine razgrađeno 22 odsto korala u plićem moru, a perspektiva je prilično sumorna s obzirom na drugu uzastopnu godinu 'izbeljivanja'.
To 'izbjeljivanje' nastupa kada korali zbog neuobičajenih uslova, poput viših temperatura mora, počnu izbacivati sićušne fotosintetske alge, pa gube boju. Novija istraživanja pokazala su da se taj proces sada odvija i na većim dubinama, nedostupnim roniocima.
Svetski lideri dogovorili su se 2015. godine u Parizu da će smanjenom upotrebom fosilnih goriva ograničiti prosečan rast temperature od dva stepena Celzijusova iznad nivoa iz predindustrijskog doba, ali udarac sporazumu naneo je predsednik Donald Tramp najavom povlačenja Sjedinjenih Američkih Država, a veći zagađivač na svetskom nivou samo je Kina.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар