Kamen po kamen do novog lica Pirotske tvrđave

Tvrđava u Pirotu uskoro će izgledati kao u vreme kada je građena, za vlasti kneza Lazara. Rekonstrukcija je počela pre nekoliko meseci, a radove sa oko pola miliona evra finansira Evropska unija iz fondova za prekograničnu saradnju.

 

Najteže je raditi s kamenom, kaže majstor Dragan Stoiljković, dok sigurnom rukom ozidava bedem srednjeg grada Pirotske tvrđave. Ovaj vekovni zanat učio je godinama, a usavršavao ga je u Crnoj Gori. „Treba da poznaješ kamen i kada se kleše, kako da se uradi i obradi. Uvek da mu nađeš lice, kamen ima više lica“, objašnjava Stoiljković.

Prema njegovim rečima, potrebno je mnogo obrade kamena. „Zida se u redovima. Bira se kamen da ima patinu, jedan prema drugom da se dočara stari način gradnje", naglasio je Stoiljković.

Za građevinare će biti pravi poduhvat da ovom objektu, takozvanoj crkvi, vrate stari sjaj. Ova zgrada je jedina u pirotskom srednjovekovnom gradu koja je u potpunosti sačuvala svoj autentičan izgled.

Kroz vekove, Pirotska tvrđava je više puta urušavana i dozidavana. To je bio dodatni problem izvođačima radova.

Prema rečima Tihomira Stošića, odgovornog izvođača radova, treba da se vodi računa o materijalu, tehnici zidanja, zatim vrsti, obliku, teksturi i boji kamena i da se sve usaglasi sa izvedenim radovima u srednjem veku.

Poslednjih decenija tvrđava je najviše oštećena korenjem i stablima koja su urastala u bedeme.

„Ne može da se radi brzo, niti rutinski. Mora da se vodi računa o svakom kamenu, o svakom delu zida i tvrđave“, istakao je Stošić.

Prošle godine Pirotska tvrđava proglašena je za jednu od sedam najlepših u Srbiji. Kada joj se vrati srednjovekovni sjaj i urede muzejske postavke u kulama, postaće još atraktivnija za sve posetioce.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом