среда, 13.09.2017, 07:57 -> 09:00
Извор: РТС
Počasno državljanstvo, privilegija za vlasnika ili državu koja ga daje
Poslednjih godina naše državljanstvo najviše su uzimali ljudi iz Azije, Afrike, ali i Zapadne Evrope, pa čak i SAD. Gotovo svi su taj status stekli bračnom zajednicom sa našim državljaninom. I poznati glumci, sportisti nose srpski pasoš. Od pre dva dana i poznati britanski glumac Rejf Fajns.
„Iako nemam ni kap srpske krvi, ipak Srbija teče mojim venama“, izgovorio je francuski humanitarac Arno Gujon kada je poneo srpski pasoš.
Već trinaest godina Arno Gujon sa volonterskim timom pomaže ugroženim Srbima na Kosmetu. „Nikada se nisam osećao kao stranac među Srbima u Srbiji, a kad sam postao i zvanično vaš onda je moja sreća bila najveća. Svi su bili ponosni, moji roditelji, i stvarno to je za mene velika stvar“, kaže Gujon.
Najpoznatiji stranac koji ima pravo glasa u Srbiji je holivudska zvezda Stiven Sigal, koji je dobio pasoš Srbije u januaru prošle godine.
Od 2015. godine među sportistima je Čarls Dženkins, košarkaš Crvene zvezde. Bivšem fudbaleru Partizana Brazilcu Kleu putna isprava je srpski pasoš. Osim što nosi naše državljanstvo, ruski džudista, Aleksej Nefedov je i reprezentativac Srbije.
U državljanstvo Republike Srbije može biti primljen i stranac čiji bi prijem u državljanstvo Republike Srbije predstavljao interes za Republiku Srbiju.
Pripadnici specijalnih jedinica MUP-a 2010. godine okušali su se kao glumci u filmu britanskog glumca i reditelja Rejfa Fajnsa koji je snimao u Srbiji. Sedam godina kasnije, glumac iz Šindlerove liste, Engleskog pacijenta dobio je državljanstvo naše zemlje.
„Možda će reći ono stereotipno o lepim ženama, lepoj kuhinji, ali će možda reći da je isplativo i da treba tamo doći. Kao pojedinačni slučaj to deluje jako dobro i jako pozitivno ali kada gledamo stavari u totalu to malo liči na jednu vrstu nesinhronizacije i nejasne strategije šta se hoće sa institucijom davanja državljanstva javnim ličnostima iz sveta“, kaže novinar Zoran Panović.
Pre pruženog pasoša, podsećaju dipolomate, važno je da se, pre svega, zna zašto ga stranci žele.
„Ne zaboravimo da je Putin dodelio francuskom glumcu Depardjeu, a njegov motiv je bio da se sakrije od plaćanja poreza, znači nije ljubav prema Rusiji bila dominantan razlog“, istakao je bivši diplomata Vladislav Jovanović.
Ipak, istorija beleži i dobru praksu.
„Dobijanje državljanstva stranaca je bilo prilično korisno i za državu i za njih. Recimo carska Rusija je upošljavala veliki broj stranaca: Nemaca generala, Šveđana ministara, oni su dobijali rusko državljanstvo i bili su verni toj novoj državi“, objašnjava Jovanović.
Manekenka Andrijana Lima umalo da postane srpska državljanka dok je bila u braku sa košarkašem Markom Jarićem. Procedura je pokrenuta, ali ona nikad nije dostavila potrebnu dokumentaciju.
Bono Voks, pevač grupe "U2", pre dvadeset godina dobio je počasni pasoš BiH, ali sa njim ne može da putuje.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар