Praistorijski mrav je imao metalni rog!

U vreme kada su dinosaurusi vladali planetom, svet insekata je takođe imao biće čiji je izgled ulivao strah u kosti – „paklenog mrava“, sa „ojačanim“ rogom na glavi!

Naučnici sa Tehnološkog instituta u Nju Džersiju otkrili do sada nepoznatu vrstu mrava u komadu ćilibara, starom čak 99 miliona godina.

Prema njihovoj studiji, taj „pakleni mrav“ sa latinskim nazivom Linguamyrmex vladi, napadao je i branio se na potpuno drugačiji način od današnjih mrava.

Naime, insekt pronađen u rudniku ćilibara u Mjanmaru, imao je na raspolaganju zastrašujuće oružje na glavi – rog koji je bio ojačan metalima poput kalcijuma, cinka i gvožđa.

Ove vrste metala insekti su obično sadržali u telu.

Veruje se da je mrav koristio rog zajedno sa mandibulom, odnosno, donjom vilicom u obliku sečiva kose (za košenje), da lakše uhvati i probuši meko telo plena.

Doktor Filip Barden, vođa istraživanja, izjavio je za RT da je ojačanje štitilo rog od oštećivanja jakim i brzim ugrizom mrava, tj, brzim zaklapanjem ove čeljusti.

„Rog ili ima veliku gustinu ili metalno ojačanje, na šta su ukazali rendgenski snimci“, objašnjava Barden.

„Kada bi se oštra mandibula zaklopila da uhvati plen, ojačanje je štitilo rog.“

Pretpostavlja se da je mrav zastrašujućeg izgleda izumro tokom perioda kasne krede i ranog paleocena.

„Tačan uzrok izumiranja je nepoznat, ali je interesantno da se njihovi fosili pojavljuju samo na tri mesta na svetu – u Mjanmaru, Francuskoj i Kanadi, u opsegu od pre 99 do 78 miliona godina“, dodaje Barden.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. април 2025.
20° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом