Lakše do lepota Đavolje varoši

U Đavoljoj varoši, koju je ove godine posetilo više od 30.000 turista, u toku je velika akcija sređivanja prilaza do ovog jedinstvenog lokaliteta o kome brine preduzeće „Planinka“ u čijem sastavu posluju Prolom i Lukovska banja. Međutim, za taj posao nisu angažovani majstori.

Kuvari, konobari, šefovi, doktori, svi na zajedničkom zadatku uređenja Đavolje varoši. Tamo gde se kolima ne može pesak, cement, kamen, sve je potrebno izneti na rukama.

Konobar Dragoslav Marjanović kaže da im nije teško da se organizuju tako da rade svi zajedno, da bi prilaz bio lepši, uredniji.

„Naši gosti iz Lukovske banje i Prolom banje obilaze ove destinacije, tako da je nama medicinskim radnicima bitno da oni bezbedno prođu ovim stazama“, istakao je medicinski tehničar Goran Đurić.

U Đavoljoj varoši je svaki detalj koji se uradi važan i ne sme da naruši prirodnu ravnotežu. Generalni direktor AD „Planinka Kuršumlija“ Radovan Raičević navodi da je cilj da se nađu trajna rešenja, da ljudi mogu da dođu, da lako priđu, pa vide ono što treba da se vidi.

Spomenik prirode Đavolja varoš prostire se na 67 hektara zaštićene površine, kroz njegovu kapiju ove godine prošlo je više od 30.000 posetilaca, među njima i oko 5.000 stranaca.

Ovo izuzetno područje bogato specifičnim reljefom i mineralnim vodama tebalo bi da postane park prirode.

„Bilo bi zaštićeno oko hiljadu hektara na području Radana, što bi bilo od ogromnog značaja i za razvoj Đavolje varoši, i za opštine okolo koje se naslanjaju na Radan planinu“, istakao je Radoljub Vidić predsednik Opštine Kuršumlija.

Đavolja varoš stavljena je pod zaštitu 1959. godine, a krajem prošlog veka proglašena je prirodnim dobrom od izuzetnog značaja.

Broj komentara 0

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
petak, 25. april 2025.
14° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom