Sadio drvo na dan 37 godina i od pustare napravio tropski raj

Nekontrolisanim sečenjem drveća ada Madžuli na Bramaputri je od bogate šume postala pustinja sa koje su pobegle sve životinje. Međutim, Džadav Pajeng nije se mirio sa tim. Posle višegodišnjih napora, rečno ostrvo ponovo je postalo oaza prepuna života.

Pajeng je na adi Madžuli odrastao, a svojim očima je gledao kako se zbog nekontrolisanog sečenja drveća oaza prepuna života pretvorila u beživotnu pustoš.

Pre skoro 40 godina, Pajeng je odlučio da neće to da dozvoli. Počeo je da sadi drveće na adi. Jedno po jedno.

To mu je svakodnevna rutina već 37 godina. Rezultat je neverovatan. Njegova šuma sada pokriva površinu od skoro sedam kvadratnih kilometara. Primera radi, njujorški Sentral park površine je 3,4 kvadratna kilometra.

Sa povratkom vegetacije vratile su se i životinje. Sada na adi Madžuli živi krdo od 115 slonova. Pored njih, u šumu su se vratili i tigrovi, nosorozi i jeleni.

Rečno ostrvo Madžuli sada je ponovo tropski raj, a Pajeng je najodgovorniji za ovaj procvat.

Број коментара 16

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом