Poljski grad želi da sačuva tenkove Crvene armije uprkos zakonu

Vlasti grada Dravsko Pomorskje na severu Poljske tragaju za rešenjem kako da njihova dva tenka T-34 koji 70 godina stoje na jednoj od ulica kao spomenik vojnicima Crvene armije koji su poginuli oslobađajući tu oblast u Pomeraniji krajem Drugog svetskog rata, ne postanu „žrtve“ poljskog „rata“ protiv sovjetskih spomenika i Zakona o „dekomunizaciji“ javnog prostora.

„Ti tenkovi su simbol grada. Ljudi su za njih vezani, to je omiljeno mesto susreta. Pitali smo Institut pamćenja naroda da li možemo da ih ostavimo, a skinuli bismo samo komunističke simbole – crvenu zvezdu, srp i čekić, i postavili bismo ih na novo postolje“, rekao je zamenik gradonačelnika Marek Tobiševski poljskoj televiziji TVN24.

Institut koji se bavi istragom i dokumentacijom zločina dva totalitarna režima – nacističkog i komunističkog nad Poljacima, u ovom slučaju je bio neumoljiv i saopštio da to uklanjanje simbola s tenkova neće biti dovoljno, i da, po Zakonu o „dekomunizaciji“ javnog prostora od 22. jula ove godine, iz kojeg su izuzeta samo sovjetska i ruska vojna groblja, grobovi vojnika i spomenici na njima, lokalne vlasti imaju rok do oktobra da uklone tenkove.

„Moji roditelji su se sretali kod ta dva tenka, ja sam se tu igrao kao dete, i želim da se tu igraju i moja deca. Protiv toga sam da se tenkovi uklone“, rekao je reporterima TVN24 jedan od žitelja Dravska Pomorskja.

Vjeslav Pjotrovski, lokalni istoričar, upozorio je na apsurd: posadu jednog od ta dva tenka činili su isključivo Poljaci, dok su u drugom bili crvenoarmejci.

Institut pamćenja naroda zapretio je da će gradu naplatiti troškove ako sam ne ukloni tenkove i ne pošalje ih u Muzej oružja.

Po zakonu konzervativnih vlasti Poljske, do 22. oktobra s ulica i trgova mora da „nestane“ 250 od oko 500 spomenika zahvalnosti Crvenoj armiji čijih je 600.000 vojnika poginulo tokom oslobođanja Poljske od nacista. Među tim spomenicima su i sovjetski tenkovi u mnogim poljskim gradovima koje njihovi žitelji ne žele da uklanjaju.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом