Kraj „Antonova“ – ukrajinski džin pred likvidacijom

Ukrajinska vlada osnovala je posebnu komisiju koja će nadgledati proces likvidacije legendarne kompanije za proizvodnju aviona „Antonov“, koja je iznedrila neke od najvećih transportnih letelica na svetu – An-124 i An-225.

Vlada je naložila ministru Juriju Brovčenku da predvodi komisiju, koja će osigurati da u naredna dva meseca budu implementirane mere za likvidaciju i da se izvrši plaćanje svih kreditora.

Prošle godine, ukrajinska vlada naložila je „Antonovu“ da prekine sve ugovorne obaveze sa ruskom kompanijom „Junajted erkraft korporejšn“, prenosi RT. Taj potez je Moskva kritikovala, govoreći da je politička odluka.

Dogovor između ukrajinske i ruske kompanije potpisan je 2010. godine, a prema njemu su se ugovorne strane obavezale da sarađuju u marketingu, prodaji, dizajnu i proizvodnji vojnih, civilnih i teretnih letelica.

Osnovan u Novosibirsku 1946. godine kao izuzetno tajni biro za dizajn i proizvodnju aviona, „Antonov“ je 1952. godine prebačen u Kijev. Proizvodio je civilne i teretne avione, kao i letelice za posebne namene.

Najveći avion na svetu An-225 zasigurno je najpoznatija letelica „Antonova“, a napravljen je da nosi sovjetski šatl „buran“.

Број коментара 9

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом