Posle pakla Normandije, „Market gardena“ i Ardena, četa „E“ u Hitlerovom Orlovom gnezdu

Retka fotografija pripadnika poznate američke čete „E“ u „Orlovom gnezdu“ nacističkog vođe Adolfa Hitlera pokazuje ove prekaljene ratnike kako zasluženo na alpskom vidikovcu uživaju u vinu.

Četa „E“ jedna je od najpoznatijih američkih jedinica u Drugom svetskom ratu, koja je prošla pakao iskrcavanja u Normandiji, vazdušni desant na holandski grad Ajndhoven u okviru operacije „Market garden“ i odbila nemačku ofanzivu na Ardenima.

Krajem rata su dobili zadatak zauzimanja Berhtesgadena, u čijoj blizini se nalazilo Hitlerovo „Orlovo gnezdo“.

Tu su se još neko vreme zadržali, a pojavila se jedna retka fotografija (sada obrađena u boji) koja prikazuje pripadnike čete „E“, takozvane „lake čete“, kako zasluženo uživaju u divnom pogledu i, po svemu sudeći, dobrom vinu.

Čitav put čete „E“, od Normandije do kraja Drugog svetskog rata, obrađen je u izuzetnoj seriji Braća po oružju.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 25. март 2025.
12° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса