Ljudska glad za plastikom pogubna za kitove

Svetska organizacija za zaštitu prirode saopštila je da je njeno novo istraživanje koje uključuje obdukciju kitova iz Sredozemnog mora pokazalo alarmantnu količinu mikroplastike u tim životinjama.

Na Svetski dan okeana i povodom prve UN konferencije o okeanima, koja je u četvrtak održana u Njujorku, Svetska fondacija za prirodu je naveo da su otkrili „nove dokaze o kontaminaciji plastikom kitova na Mediteranu“, prenosi Hina.

Navodi se da je Svetska organizacija za zaštitu prirode novim istraživanjem pokazala uticaj zagađenja plastikom u severozapadnom delu Sredozemnog mora.

Stručnjaci te organizacije analizirali su biopsije skoro 100 morskih sisara (tri vrste kitova) koji žive u utočištu za morske sisare Pelagosu, najvećem zaštićenom području na Mediteranu, između (kontinentralnog dela) Italije, Francuske i ostrva Sardinije.

Svetska organizacija za zaštitu prirode objašnjava da „istraživanje pokazuje visoku kontaminaciju kitova ftalatima“.

„Ftalati su jedan od činilaca plastike, a obično se nalaze u ambalaži, zavesama za tuširanje, kablovima, lakovima, lekovima, bojama itd. Nalaze se i u kozmetici, npr. lakovima za nokte ili kosu, kao i u parfemima. Prosečna koncentracija DEHP-a (najtoksičnijeg ftalata) pronađenog u suvom tkivu kitova je 1.060 mikrograma po kilogramu), a smatra se da je ona visoka kad je iznad 300“, ističe se u saopštenju.

Dodaje se da su ftalati toksični za ljude i životinje, sa mogućim štetnim posledicama na plodnost i razvoj fetusa.

„Veruje se da uzrokuju endokrine poremećaje, a neki od njih su klasifikovani kao kancerogeni. Danas se u svetu godišnje proizvodi tri miliona tona ftalata“, navodi Svetska organizacija za zaštitu prirode.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
8° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом