Poljubac bez brkova kô selo bez škole!

Nema poljupca bez brkova, tako se govorilo nekada, dok su brkovi bili simbol muževnosti. Nosili su ih oficiri, kraljevi, naučnici, pesnici. Vremena su se promenila pa su brkovi danas retkost. Kako je nastala kultura nošenja brkova, proverili smo na izložbi „Brkovi – ukras muškog lica“ u Manakovoj kući.

U filmu Biće skoro propast sveta je čak i Jolanda „nosila“ brkove, a danas ih je na muškarcima teško pronaći. Pre dva stoleća muškarac bez brkova gotovo da se nije mogao sresti na ulici, a oni retki obrijani gledani su s podozrenjem.

„U Evropi u 19. veku pre svega Engleska je diktirala nošenje brkova i mušku modu generalno i uopšte pretpostvalja se da su nošenje brkova Englezi preuzeli zato što je tada engleska vojska nosila brkove i da i civilno stanovništvo negde u želji da imitara način života tog negde militarnog dela“, objašnjava Ivana Jovanović Gudurić, autor izložbe i viši kustos Muzeja grada Novog Sada.

U vojsci je bio naročito popularan tzv. mađarski stil brkova, koji su nosili Husari – pripadnici lake konjice još u 15. veku.

„Postoji jedna legenda s obzirom na to da su oni bili izuzetno poželjni kao najamnička vojska na prostoru čitave Evrope, da se verovalo da im snagu daju drugi brkovi i da su druge vojske preuzeli nošenja brkova u vojsci.“

Osim mađarskog stila, u to vreme muškarci su imali ograničen broj načina fazoniranja brkova.

„Postojao je tzv. imperijalistički stil koji je bio izuzetno zahtevan za održavanje i zahtevao je da se dugo puštaju brkovi pa se onda ti krajevi nekim voskovima nameštaju, a najviše je bio popularan među uobičajenim svetom tzv. volan stil, a volan stil je dobio naziv po volanu bicikla.“

Bez obzira koji stil je u pitanju, brkovi su bili odraz polne i socijalne zrelosti. Zato su ih mladići s nestrpljenjem iščekivali.

„Na ovim fotografijama kada posmatrate imamo dosta portreta maturanata gde su se oni trudili kada već izađu ti prvi, prvi brčići da ih zadrže tako da vi možete već u tim ranim gdinama da vidite njihovu želju da tankim i diskretnim brkovima pokazuju tu želju i nameru da postanu pravi pripadnici muškog društva“, dodaje Ivana Jovanović Gudurić.

Brkovi su bili i ulaznica u mnoga društva.

„Recimo, Dobrovoljno vatrogasno društvo ima jedan fantastičan portret gde oni imaju najrazličitije stilove brkova i brade, pa su me na izložbi u Novom Sadu pitali: 'Kako su oni mislili da gase požar sa ovakvim bradama?' Takođe, pripadnici novosadske policije iz 19. veka imaju jedan fantastičan portret, njih 30 na slici i svi imaju brkove. Kada pogledate portrete javnih ličnosti uvek su prisutni brkovi.“

Tada se maljavost izuzetno cenila i to su koristili proizvođači kozmetičkih sredstava. Reklame su na svakom ćošku, a i berberi imaju pune ruke posla.

„U 19. veku se muškarci nisu brijali kod kuće, pogotovo pripadnici nekog bogatijeg sloja, postoji jedan divan berberski salon u Novom Sadu koji i dan danas ima jedan orman sa puno malih fioka i onda mi je sadašnji vlasnik objasnio da je svaka fioka bila od mušterije pribor koji je čuvan u fioci."

Brkovi odlaze u istoriju tokom Prvog svetskog rata zbog nošenja gas maske, da bi sredinom 20. veka zavladala moda izbrijanog lica.

Danas brkove uglavnom nose stariji muškarci kao odraz ozbiljnosti ili hipsteri iz fazona. Ako vam je to malo brkova, onda pravo na izložbu u Manakovu kuću. Jer tamo su brkovi na sve strane.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
14° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом