уторак, 16.05.2017, 15:48 -> 17:45
Извор: Танјуг
Nove poštanske marke sa likovima glumačkih velikana
Serija poštanskih maraka sa likovima velikana srpskog glumišta Marije Crnobori, Dragana Nikolića, Nikole Simića, Olivere Marković, Bekima Fehmijua, Vlastimira Đuze Stojiljkovića, Bore Todorovića i Ružice Sokić, koju su objavili Javno preduzeće „Pošta Srbije“ i Udruženje dramskih umetnika Srbije, predstavljena je u Ateljeu 212.
Direktorka „Pošte Srbije“ Mira Petrović rekla je da je mnogo vremena provela u Ateljeu 212, da su glumci, čiji su likovi na poštanskim markama, obeležili njen život i da su poštanske marke jedan od načina da njih zapamte i nove generacije.
O glumcima, čiji su se likovi našli na markama autorke Marine Kalezić, govorili su Svetlana Bojković, Gorica Popović, Ljiljana Dragutinović, Vesna Stanković, Rada Đuričin, Feđa Stojanović, Milan Caci Mihailović i Renata Ulmanski.
Bojković je o Mariji Crnobori rekla da je bila jedinstvena glumica markantne pojave, heroina i štabilan oslonac Jugoslovenskog dramskog pozorišta od njegovog osnivanja.
Popović je podsetila na reči reditelja Gorana Markovića, koji je za svoju majku Oliveru Marković rekao da je bila glumica od rođenja, da je bila slavna, voljena i poštovana, ali ne i srećna i da je na kraju svog puta osećala gorčinu, što je „verovatno sudbina svakog glumca“.
Dragutinović je Bekima Fehmijua doživljavala kao brata i poštovala ga zbog njegove čestitosti i viteštva.
„Na sceni je isijavao prirodnom snagom, a ja sam ga doživljavala lično. Bio je jedan od najvećih jugoslovenskih glumaca, ali vrlo skroman i u najvećoj popularnosti. Imao je snagu da kao umetnik učini mnogo za svoju državu i odnose među narodima“, istakla je Dragutinović.
Vesna Stanković je Ružicu Sokić nazvala velikom divom, nenadmašnom u ostvarivanju prvenstveno uloga u komedijama, ali i u dramama, pozorišnim gladijatorom kome ništa nije bilo teško, velikim borcem za umetnost i pozorište, koji se borio i sa vetrenjačama.
Đuričin je podsetila na nezaboravne glumačke bravure Nikole Simića, na ovacije „kao na rok koncertu" tokom 43 godine igranja kultne predstave Buba u uhu, osvrnula se na Simićevu nepresušnu energiju sa kojom je igrao i ozbiljnost sa kojom je pristupao svakoj predstavi i pročitala pesmu Zbogom, zeče učenice Devete beogradske gimnazije Tanje Miletić posvećene velikom glumcu.
„Kada pomislim na Gagu (Nikolića) imam dvostruko osećanje - ljudsku ozarenost jer je bio veseljak, duhovit i voljen čovek, a istovremeno nije mistifikovao svoju profesiju i ogromnu popularnost, i tugu što ga nema. On nedostaje ovom Beogradu“, rekao je Feđa Stojanović.
Mihailović je primetio da je „naš dragi Borivoje (Todorović) ponovo spreman na nova putovanja" i podsetio na Borino putovanje kroz Atelje 212 i ostala pozorišta „duhovitog i neodoljivog šarmera i drugara, glumca jedinstvenog talenta“, o kome je najbolje i najiskrenije pisala u knjizi Šaka soli njegova sestra, velika Mira Stupica.
Renata Ulmanski je istakla da je Đuza Stojiljković čudo, koje „izaziva divljenje svojom neobičnošću“.
„Poznavala sam i Đuzu i Vlastimira. Đuza je bio šarmer, društven i duhovit, a Vlastimir melanholik i samotnjak. U jednim periodu bio je samo Đuza, pa su neko vreme naporedo išli i Đuza i Vlastimir, a onda je Đuza počeo da zaostaje, a Vlastimir je bio sve prisutniji“, rekla je Ulmanski.
JP „Pošta Srbija“ i UDUS izdali su 2003. godine prvu seriju poštanskih marki pod nazivom "Poznati srpski glumci" sa likovima Ilije Stanojevića, Dobrice Milutinovića, Žanke Stokić, Ljubinke Bobić, Raše Plaovića, Milivoja Živanovića, Mije Aleksić i Zorana Radmilovića.
U seriji Velikani srpskog pozorišta (2005) štampane su marke sa likovima reditelja Jovana Đorđevića, Milana Predića, Milana Grola, Mire Trailović, Soje Jovanović, Huga Klajna, Mate Miloševića i Bojana Stupice.
Usledile su serije Velikani srpskog glumišta 2007, 2009, 2011. i 2013. i Znameniti srpski reditelji 2015, a povodom 50 godina Bitefa izdate su marke sa likovima Mire Stupice i Jovana Ćirilova.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 3
Пошаљи коментар