Moštaničanin svetski rekorder – dosad napravio 40.000 fagota!

Lično ne poznajemo mnogo svetskih rekordera, ali jednog smo pronašli u Maloj Moštanici. Živan Šarčević je šampion sveta po broju izrađenih fagota. Uz to je i ponosni vlasnik fagota zvanog „imperator“ koga su mnogi muzičari proglasili za najbolji na svetu. Upoznajte rekordera!

Za pola veka rada napravio je oko 40.000 fagota. Zbog oca koji je izrađivao harmonike, Živan Šarčević je još kao mladić počeo da štimuje instrumente. Oduševio ga je ton fagota, a ubrzo je ovaj duvački instrument postao njegova opsesija, ali i posao.

„Ja sam razvio neku svoju tehnologiju, počeo sam sa 25 godina kod 'Šrajbera' u Nemačkoj, koji je bio bukvalno industrija i u to vreme su radili od 130 do 150 fagota mesečno, to je jedna velika masa. Ja sam se okružio sa željom da nešto naučim odnosno da proširim vidike svog znanja i data mi je mogućnost za to“, kaže Šarčević.

U firmi je umeo da radi i po 16 sati. Mašine nije gasio ni vikendom ni praznicima.

„Nažalost, sve što se radi u svetu je nešto što narodu treba, to je konzum kvalitet, ali instrument fagot isto kao i violina koju je nekada u 17. veku jedino Stradivarijus napravio kako valja, to treba da izađe samo iz jedne ruke“, objašnjava majstor za fagote.

Zato je Živan vrlo brzo naučio kako da sam pravi ceo instrument. Ni u penziji se nije zaustavio. Jedino što je proizvodnju iz Nemačke preselio u Malu Moštanicu.

„Fagot niko na svetu ne napravi sam od početka do kraja. Međutim, ja ga ipak napravim, zahvaljujući tome što sam uložio mnogo rada, mnogo interesovanja, mnogo ljubavi u taj instrument“, tvrdi Šarčević.

Od svih fagota koje je napravio najponosniji je na „imperatora“, koga su mnogi muzičari proglasili za najboljeg. Na njemu danas svira najpoznatiji srpski fagotista Nenad Janković.

„Prozvali su ga muzičari 'imperatorom' zato što je na nekom simpozijumu testirano mnogo instrumenata gde su muzičari naizmenično svirali ne znajući koji instrument sviraju i onda je svaki instrument, mislim na druge fabrikate, dobio neku karakteristiku. Kada su ovaj svirali kažu: 'ovaj ćemo da nazovemo 'imperator'' i onda su obeležili instrument kao najlepši“, objašnjava izrađivač fagota.

U njegovu radionicu dolaze fagotisti iz celog sveta i to sa jednom molbom – da iz nje izađu sa primerkom srpskog fagota.

„Skoro je bio koncert najčuvenijeg fagotiste na svetu, bio je sa Filharmonijom, Serđo Azolini, tvrdi se da nikada takav fagotista nije rođen, niti će da se rodi. Mi smo saradnici preko 30 godina. Taj čovek sa uživanjem svira moje instrumente i taj čovek moli za moje instrumente. Međutim, ne mogu da obećam i kažem za godinu, dve dobićeš, jer sigurno ja to neću uspeti da napravim. Mnogo je velika masa bez obzira što su ti fagoti ti korpusi gotovi, lakirani već pre par decenija“, kaže Šarčević.

Za dobar fagot neophodno je kvalitetno drvo, tvrdi majstor. I to javorovo.

„Naš geografski položaj je najidealniji za instrumente i poznato je da je legendarni Stradivarijus dolazio ovde da uzimam javor za svoje instrumente. Za fagote se koriste beli javor, cveni tvrdolisni i najkvalitetniji-rebraš. Od njega je napravljen imperator“, objašnjava Živan.

Sve svoje instrumente je svirao, ali ne kao muzičar, već kao graditelj, jer samo tako može da utvrdi da li je ton idealan. Više ne proizvodi, ali i dalje radi na svojim nezavršenim primercima.

„Čuvam ono što sam decenijama negovao i čuvam ih kao moje rođeno dete. Oni sigurno nikada zaživeti neće, jer ja sam star čovek, ali kako je rekao moj pokojni otac: 'Sine ako znaš da ćeš sutra da umreš, a danas si našao lepo parče drveta ti moraš da ga kupiš'. Znači ja imam tih zaliha koje su sortirane decenijama, negovane, to je živelo sa mnom u mojoj spavaćoj sobi“, ističe rekorerder u pravljenju fagota.

Umeće pravljenja fagota nema na koga da prenese, jer se ćerka opredelila za klavir. Ipak, srećan je što je od 40.000 fagota u Srbiju uspeo da donese najbolje primerke. Iako mu je blizu osamdeset planira da radi sve dok ga ruke i sluh služe. Kaže da je lepota građenja upravo u tome što se uvek nešto novo nauči.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом