Odsekli mu rog jer ne mogu da ga zaštite?!

U strahu za život svoje glavne atrakcije – nosoroga – radnici zoo-safari parka u mestu Dvur Kralove, u istočnoj Češkoj, počeli su da nosorozima seku rogove kako ne bi postali plen lovokradica, poput nedavno ubijenog nosoroga iz zoološkog vrta u Parizu. Češki zoolozi smatraju da je bolje imati nosoroga bez tipičnog ukrasa nego mrtvog nosoroga.

Одсекли му рог јер не могу да га заштите?! Одсекли му рог јер не могу да га заштите?!

Češki safari park, najstariji u ovom delu Evrope, poznat je baš po nosorozima. Tamo su do 2009. godine, kada su prebačeni u Afriku u poslednjem pokušaj spasa praktično izumrle vrste, živeli i severni beli nosorozi.

„Odluka da im uklonimo rogove nije bila jednostavna. Ali rizik s kojim su te retke životinje suočene ne samo u slobodnoj prirodi već sada i u zoološkim vrtovima suviše je veliki, a bezbednost životinja je za nas na prvom mestu. Nema sumnje da je nosorog bez roga bolja varijanta nego mrtav nosorog“, rekao je danas češkoj Televiziji ČT direktor „Zoo-safarija Dvur Kralove“ Pšemisl Rabas.

Danas su veterinari, nakon uspavljivanja, skratili rog mužjaku belog južnog nosoroga Pamiru, a narednih dana učiniće to i sa ostalima – celom krdu, koje ukupno ima tri crna i 18 belih nosoroga.

„Zoo-safari Dvur Kralove“ jedan je od inicijatora svetske kampanje da se upozori na to koliko su nosorozi ugroženi u slobodnoj prirodi. U okviru te kampanje, češki park je 2014. godine spalio 50 kilograma njihovih rogova.

Neki narodi Azije sujeverno smatraju prašak od nosorogovog roga čudesnim lekom za sve, od glavobolje do kancera, a „naročito je dobar“ za probleme sa potencijom. Sastav roga je inače vrlo sličan ljudskim noktima.

Iako je u celom svetu od 1977. godine trgovina rogom zabranjena, lovokradice i dalje ubijaju te ugrožene životinje.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 14. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом