Bogatić, muke Kineza sa „prekratkim“ prezimenom

Zbog kratkog prezimena, koje u srpskom prevodu ima samo dva slova, jedan Kinez imao je problem sa otvaranjem tekućeg računa u banci u Bogatiću.

Softver banke nikako nije „prihvatao“ dvokarakterno prezime, pa je rešenje pronađeno tako što je bankarski službenik između dva slova ubacio razmak, nakon čega je kompjuter potvrdio ispravan unos, javlja portal Mačva pres.

U banci kažu da su se prvi put susreli sa takvim problemom.

Inače, kineska prezimena najčešće imaju samo jedan znak (u kineskom pismu), dok je manje prezimena sa dva karaktera. Prezime koje se sastoji od jednog slova u srpskom prevodu može da ima više znakova, kao na primer neka od najčešćih Vang, Džang, Čen, Jang, Huang...

Prema statističkim podacima, sto najpopularnijih prezimena u Kini ima 84,77 odsto stanovnika te zemlje, a više od dvadeset miliona uz ime nosi i neko od prvih deset najčešćih prezimena.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 30. март 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом