Koje tajne se kriju u zubima

Uvek raduju nova otkrića u medicini. Ipak, napredak u takozvanoj stomatološkoj forenzici može da obraduje i one koji se bave utvrđivanjem uzroka smrti i identiteta nepoznate osobe.

Stomatološka forenzika relativno je nov deo sudske medicine. Omogućava nam da identifikujemo osobu, otkrijemo kada i gde je živela, koliko je imala godina.

Na primer, analizom korena zuba i umnjaka utvrđuje se koliko je neko imao godina.

„Da bismo procenili strost osobe, potreban nam je rendgen-snimak. Kada je umnjak dostigao određeni stepen razvoja, koren se maltene potpuno formirao, postoji jedna vrednost iznad koje smatramo da je ta osoba punoletna, ispod te vrednosti moramo posumnjati da je osoba maloletna“, objašnjava dr Ksenija Zelić Mihajlović, doktorka stomatoloških nauka.

Ističe da na osnovu zuba uspevaju da otkriju i kada je neko živeo.

„Imali smo slučajeve u kojima su određene individue nepoznatog porekla. Skeletni ostaci su pokazali da su živele u periodu Drugog svetskog rata, jer su imale plombe na zubima koje su se koristile samo u jednom kratkom vremenskom periodu, a nakon toga su zamenjene savremenijim materijalima“, navodi Mihajlovićeva.

Dentalnom analizom mogu da kažu i kakvo je bilo oralno zdravlje ljudi u, na primer, srednjem veku.

„Bolesti koje su zastupljene na zubima iz arheološke populacije se ne razlikuju previše u odnosu na savremenu populaciju, to je pretežno karijes, parodontopatija. Mi ispitujemo skelete koji dolaze iz potpuno različitih perioda – praistorija, antika i srednji vek. Ono što možemo da utvrdimo na osnovu analize je da, što se tiče bolesti kao što je karijes, možemo reći da su populacije u prošlosti imale mnogo manje zastupljen karijes nego što mi imamo danas.“

„Imali su zdravije zube. S druge strane, oni su zube koristili u fizičkim intervencijama – pletenje korpi, pa imamo stres koji fizički primećujemo na zubima, što danas nije slučaj“, objašnjava dr Tamara Pavlović, članica istaživačkog tima laboratorije za antropologiju pri Anatomskom institutu.

Proučavajući ostatke iz vremena Rimskog carstva, naučnici su otkrili da su mnogi imali zube bez karijesa. Tada nisu postojale ni četkice ni paste. Kako je onda njihovo oralno zdravlje bolje nego naše danas? Zbog ishrane – jeli su voće, povrće i malo šećera.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. април 2025.
28° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом