petak, 27.01.2017, 16:37 -> 19:09
Izvor: Tanjug
Napreduju etički problematična istraživanja – stvoreni embrioni s ćelijama svinje i čoveka!
Naučnici biološkog instituta u Kaliforniji su prvi put uspeli da ubace ljudske matične ćelije u svinjske embrione koji su se razvijali četiri nedelje. U pitanju je etički osetljiv eksperiment, čiji je cilj da se jednog dana u telu životinja razvijaju ljudski organi.
Rezultati istraživanja tima Instituta za biološke studije „Salk“ u La Hoji, u Kaliforniji, objavljeni su u četvrtak u reviji Sel pres (Cell - „ćelija“), a eksperiment je sprovođen tokom četiri godine nad oko 1.500 svinjskih embriona, prenosi danas pariski Figaro.
Huan Karlos Ispisua Belmonte, profesor tog instituta, kaže da je nauka još daleko od toga da uspešno razvija tkiva ili organe koji bi bili dovoljno „ljudski“ da bi mogli da budu uspešno presađeni bolesnim osobama, ali ističe da je rad njegovog tima „važna prva faza“.
Naučnici su u embrione svinja ubacili veoma mali procenat ljudskih matičnih ćelija u sasvim ranom stadijumu – petog ili šestog dana razvoja – kako bi se izbeglo eventualno odbacivanje unetih ćelija.
Ti „mešoviti“ embrioni su potom uneti u materice krmača, a istraživači su ih ostavili da se razvijaju samo četiri nedelje, kako to zahtevaju američki propisi, i mogli su da uoče da su ljudske ćelije počele da formiraju mišićno tkivo, pre svega srčano.
Naučnici nisu do kraja izveli eksperiment, odnosno do dolaska na svet prasića koji bi u svojim telima imali ljudske ćelije, jer ta tema pokreće važna etička pitanja.
U Francuskoj je potpuno zabranjeno raditi na takvim mešovitim embrionima, napominje francuski dnevnik.
Brus Vajtlou, profesor životinjske biotehnologije na Univerzitetu u Edinburgu u Britaniji, ocenjuje da takva istraživanja, u kakvima on nije učestvovao, bude entuzijazam jer otvaraju put važnim pomacima u oblasti regenerativne medicine.
Profesor genetike na Univerzitetu u Kentu Daren Grifin, koji takođe nije učestvovao u ovom istraživanju, smatra da bi ono trebalo da pomogne i u boljem razumevanju razvoja različitih bolesti.
Grifin, međutim, naglašava da je važno da buduća istraživanja budu sprovođena potpuno transparentno, kako bi se omogućili praćenje eksperimenta i javna debata o njima.
Uputstvo
Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.
Broj komentara 11
Pošalji komentar