Ovo su najbezbednija mesta na planeti u slučaju nuklearnog rata

Smrt dugogodišnjeg kubanskog čelnika i revolucionara Fidela Kastra, jedne od ključnih figura za vreme Kubanske krize koja je svet 1962. dovela na rub nuklearnog rata, podstakla je dr Beki Aleksis-Martin i dr Toma Dejvisa da za britanski „Gardijan“ analiziraju najsigurnija mesta na Zemlji u slučaju izbijanja nuklearnog rata.

Na samom početku teksta autori, dr Aleksis-Martin sa Univerziteta u Sautemptonu, i dr Dejvis sa Univerzitetu u Vorviku, iznose tvrdnju da trenutno zapravo živimo u najmirnijem razdoblju svetske istorije, kada se uprkos sukobima na Bliskom istoku i nekim drugim delovima sveta vodi manje ratova koji su pritom i znatno manje smrtonosni nego oni u 20. veku.

No, u kontekstu uspešnog nuklearnog eksperimenta Severne Koreje, „novog hladnog rata“ SAD i Rusije (a sa Trampom potencijalno SAD i Kine), te večito nelagodnih odnosa Indije i Pakistana (obe države imaju nuklearno oružje), opet je počelo da se priča o mogućnosti izbijanja nuklearnog rata.

Ova uvek omiljena tema medija željnih senzacija, dobija na težini izjavama poput one koju je ove godine dao penzionisani šefa Pentagona Vilijam Peri – on smatra da je nuklearni rat danas izvesniji nego što je bio tokom 70-ih i 80-ih godina prošlog veka.

Ipak, ako u nekom crnom, srećom malo verovatnom scenariju dođe do sukoba, gde bi bilo najsigurnije mesto na svetu, udaljeno od potencijalnih napada i uništenja?

Aleksis-Martinova i Dejvis su prilikom određivanja tih lokacija uzeli u obzir trenutne zalihe nuklearnih bojnih glava u državama koje ih poseduju (SAD, Rusija, Kina, Velika Britanija, Francuska, Indija, Pakistan, Izrael i Severna Koreja), verovatnoću sukoba s drugim nacijama, pa čak i dugoročnu numeričku prognozu vremena.

Različite projekcije na kraju su rezultirale scenarijom u kojem dolazi do simultanog i multilateralnog nuklearnog rata.

Ne preterano iznenađujuće, kao najsigurnije mesto na svetu pokazao se Antarktik, ledeni kontinent koji je ujedno i mesto prvog sporazuma o upotrebi nuklearnog oružja, kojim je još 1959. godine odlučeno da će se tamo samo provoditi miroljubiva istraživanja.

Druga opcija je Uskršnje ostrvo koje pripada Čileu, ali je udaljeno 3.500 kilometara od obala Južne Amerike. Međutim, ovo malo ostrvo ne bi moglo da primi veliki broj izbeglica koje bi prostor delile s čuvenim kamenim glavama.

Treća „najbolja“ opcija su Kiribati, ostrvska država smeštena u centralnom delu Tihog okeana, ili Maršalska ostrva, deo Mikronezije, regije u zapadnom Pacifiku.

Ironično, SAD su tokom 40-ih i 50-ih godina prošlog veka upravo na širem području Maršalovih ostrva testirale 67 nuklearnih bombi, zbog čega ih je američka Komisija za atomsku energiju 1956. proglasila „mestom koje je daleko najviše zagađeno radijacijom“.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом