Černobiljski reaktor uskoro pod novim čeličnim štitom

Projekat džinovskog metalnog štita, dizajniranog da zadrži radioaktivni otpad iz černobiljskog oštećenog nuklearnog reaktora, u poslednjoj je fazi i, ako sve prođe kako treba, biće postavljen 29. novembra.

Radnici su na mestu najveće nuklearne katastrofe počeli da stavljaju štit na njegov položaj i uskoro će ga postaviti, a on će sprečiti curenje radioaktivnog materijala u narednih stotinu godina.

Ukrajinski ministar za zaštitu životne sredine, Ostap Semerak, opisao je finalne korake u gradnji štita kao istorijski korak.

Pre 30 godina je 26. aprila došlo do niza eksplozija u četvrtom reaktoru u nuklearnoj elektrani u Černobilju, zbog čega su velike količine izuzetno radioaktivnog materijala oslobođene u atmosferu.

Više od 30 ljudi je poginulo od direktnih posledica eksplozija, a još desetine hiljada širom Ukrajine i Evrope su iskusile posledice zračenja. Odmah nakon incidenta, oštećeni reaktor je zapečaćen ogromnim betonskim štitom.

Ipak, stručnjaci su počeli da strahuju da će „sarkofag“ početi da propada i vremenom se srušiti, što bi izazvalo novu ekološku katastrofu oslobađanjem radioaktivnog materijala.

Kako bi rešili problem, novi štit je osmišljen da bi se sprečilo širenje radiacije u budućnosti. Napravljen je od nerđajućeg čelika, prečnika je 275 metara i visok 108 metara. „Sarkofag“ košta 1,6 milijardi dolara, a njime upravlja Evropska banka za obnovu i razvoj.

Gradnja je počela pre četiri godine, a danas kreće njena poslednja faza, pošto je započeto pomeranje masivne struktura sistemom hidrauličnih dizalica. Štit je takođe i najveća mobilna građevina ikada napravljena i jedan od najambicioznijih projekata u istoriji građevinarstva.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом