„Mali princ“, knjiga prevedena na 250 jezika i dijalekata!

Na 61. Beogradskom sajmu knjiga danas je organizovano predavanje povodom 70 godina od prevođenja kultne knjige „Mali Princ“ Antoana de Sent Egziperija na srpski jezik. Posetioci su mogli da čuju neke neobične podatke o jednoj od najpoznatijih dečjih knjiga, kojom su i danas očarani i odrasli.

„'Mali princ' je preveden na više od 250 jezika i dijalekata i prodat u više od 140 miliona primeraka, i to je jedna od najprodavanijih knjiga na svetu“, rekla je književnica Gordana Maletić, ali je dodala da, bez obzira na planetarni uspeh koji je postigla u svetu, njen put ka srcima čitalaca nije bio nimalo lak.

Ona je podsetila da je Egziperi rukopis bez uspeha nudio brojnim izdavačima, ne samo u Francuskoj već i u drugim zemljama Evrope.

Onda je jednog dana stigao do Amerike, do Njujorka, gde je „Malog princa“ objavila izdavačka kuća „Rejnal i Hičkok“ koju je kasnije kupila kuća u kojoj je direktor bio i jedan Jovanović, poreklom Srbin – „Harkort, Brejs i Jovanović“ (Harcourt, Brace & Jovanovic).

Maletićeva je istakla da je to knjiga o dobroti, ljubavi i odgovornosti, koja je postala uzor za razmišljanje i pisanje knjiga za decu, to je knjiga koja je u celom svetu ušla u lektiru, a „Mali Princ“ je postao veliki uzor i jedan od najsvetlijih likova u svetskoj književnosti za decu.

Na predavanju u sali „Janko Veselinović“, koja nosi ime po piscu najčitanije knjige na srpskom jeziku „Hajduk Stanko“, učenicima Osnovne škole „Vladan Aksentijević“ o značaju „Malog Princa“ govorio je i dečji pisac Dejan Aleksić, dobitnih brojnih nagrada – od Nevena, Dositejevog pera, nagrade za najbolju knjigu Beogradskog sajma, i regionalne nagrade Mali Princ.

On je naveo da mu je upravo ta knjiga bila uzor u pisanju, jer je želeo da kod čitalaca ostavi isti utisak začuđujuće dobrog dela kao što je „Mali Princ“.

„Dečje knjige imaju nekoliko zadataka – da poduče decu, da budu zabavne i duhovite – a sve je to 'Mali Princ'“, rekao je Aleksić.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
7° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом