петак, 14.10.2016, 11:57 -> 12:10
Извор: РТС
Izložba „Blago Singidunuma“ u Konaku knjeginje Ljubice
U nastavku govorimo o tome kakva je bila moda i kakav se nakit nosio na našim prostorima pre više od 1.600 godina? Na izložbi „Blago Singidunuma“, koja se sutra otvara u Konaku kneginje Ljubice, biće prikazan nakit od plemenitog metala, dragog i poludragoog kamenja, koji su nosili građani Beograda, odnosno tadašnjeg Singidunuma, u vreme Rimskog carstva.
Ovo je tek mali deo fonda zbirke za antiku Muzeja grada Beograda, koji živopisno govori o kulturi i modi i građana Singidunuma. Na nakitu dominiraju simboli, poput lava, zmijski oblici, simboli bogova.
„Ljudi su birali motive prema sebi prema svojoj ljubavi, opredeljenju i verovanju. Da li je to posao koji rade, ili posao koji se trude da bude uspešan ili jednostavno veruju u Asklepija, boga zdravlja, koji će mu pomoći da ozdravi onda će on nositi simbol urezanog Asklepijevog lika, ili će na prstenu biti jednostavno ispisan tekst: 'Budi srećan!' ili 'Živi s ljubavlju'. Dakle to su te jednostavne stvari koje se sreću i danas“, objašnjava Slavica Krunić, muzejski savetnik.
„Ovo ogledalo nađeno je u centru Beograda u blizini Pedagoškog muzeja. U grbu pored ogledala ovog bronzanog pronađena je i ova koštana igla za kosu“, kaže Krunićeva.
U rimsko doba nakit je bio veoma cenjena i retka dragocenost, koja je vlasniku donosila sreću i blagodet.
„Izložba je važna jer mi sada imamo priliku da na jedan tako krajnje intiman način povežemo današnje vreme sa tim kada je ovaj grad postao, znamo da su grad prvi podiglu Rimljani i kroz taj plemeniti materijal nakit koji nosi te poruke mi možemo da napravimo paralele sa tadašnjim i sadanašnjim društvom“, ističe Milorad Ignjatovič, viši kustos muzeja.
Izložba na kojoj će biti prikazano oko 200 antikih predmeta Konaku kneginje Ljubice biće otvorena do 15. januara.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар