Najjače nuklearno oružje 3.333 puta snažnije od onog bačenog na Hirošimu

Nuklearna oružja su već dovoljno strašna, ali ako se čovek malo više zainteresuje i otkrije koliko su zaista snažna, onda ova oružja postaju još užasnija. Nuklearno naoružanje je posle bacanja „malog dečaka“ na Hirošimu postalo toliko ubojito, da se Hirošima danas uzima kao merna jedinica.

Najveću nuklearnu eksploziju u istoriji uzrokovala je sovjetska bomba „car“ i bila je snage 50 megatona, odnosno 3.333 puta snažnija od detonacije bombe „mali dečak“ iznad Hirošime 6. avgusta 1945. godine.

Sovjeti su planirali da isprobaju i dva puta jaču bombu (100 megatona), ali je nikada nisu testirali.

Koliko su to zastrašujuća oružja dobro ilustruje činjenica da čak i bomba „B83“, koja je najsnažnija u arsenalu SAD ali znatno slabija od ruske „car“ bombe, izaziva oblak pečurke koji dostiže visinu kojom se kreću putnički avioni.

Zanimljiv i prilično obrazovni snimak na Jutjub kanalu "Real Life Lore", pokazuje ne samo snagu nuklearnog naoružanja, nego i koliku bi potencijalnu štetu napravilo na primeru Njujorka.

Osim toga, govori se i o broju nuklearnih bombi trenutno u svetu - oko 15.600, od čega SAD i Rusija imaju 92 odsto projektila.

Zanimljiv je i podatak da je posle raspada SSSR-a, Ukrajina raspolagala sa nekoliko hiljada nuklearnih bombi, što je u tom trenutku činilo trećom nuklearnom silom na planeti.

Međutim, Ukrajina je krajem 1994. godine potpisala dogovor sa Rusijom, SAD, Velikom Britanijom i Severnom Irskom da sav nuklearni arsenal preda Rusiji u zamenu za garantovanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta.

Број коментара 11

Пошаљи коментар
Види још

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. април 2025.
16° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом