Uništili slavni crtež star 5.000 godina

Omiljeni norveški pećinski crtež koji prikazuje skijaša na severu Norveške na ostrvu Tro, star 5.000 godina, uništen je u činu koji je gradonačelnik Alstahauga nazvao činom „mladenačkog vandalizma“, ali i „nacionalnom tragedijom“.

Crtež su uništila dvojica mladića, kojima je, prema izjavi gradonačelnika Barda, Andersa Langoa, veoma žao zbog toga što su napravili.

Oni su urezali crtež još dublje u kamen, u nameri da ga učine vidljivijim posetiocima, piše Lokal.

Taj crtež je jedan od najpoznatijih u Norveškoj, kao i međunarodno prepoznatljiv simbol te zemlje, dodao je Lango.

Crtež je jedan od najstarijih dokaza o tome da je čovek iz kamenog doba koristio skije, a poslužio je i kao inspiracija za simbol Zimskih olimpijskih igara u Lilehameru 1994. godine.

Arheolozi smatraju da se šteta ne može sanirati.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 28. март 2025.
13° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса