Afrički lovci „razgovaraju“ sa pticama u potrazi za medom

Male afričke ptice koje odvode lovce do pčelinjih košnica, u nadi da će sa njima podeliti malo meda, reaguju na specijalni poziv lovaca u retkom primeru partnerstva između divljih životinja i ljudi, saopštavaju naučnici.

Saradnju ptica medovođa i lovaca prvi put je opisao portugalski misionar 1588. godine, ali je to široko odbačeno kao izmišljotina. Međutim, u poslednjih nekoliko godina, istraživači su pronašli brojne dokaze o neobičnoj saradnji.

U Mozambiku, lovci su daleko uspešniji u pronalaženju meda kada se služe tradicionalnim pozivom – karakterističnim zvukom koji privlači medovođe, pišu naučnici u časopisu Sajens (Science).

Kada se ptica privuče, ona odvodi lovca do drveća sa pčelama, oslanjajući se na čoveka da pokori insekte vatrom i dimom, uzme med, a zatim i ostavi malo pčelinjeg voska, koji je delikates za ptice.

Naučnici su 1980. godine dokumentovali da medovođe traže ljudsku pomoć prepoznatljivim pozivom, nervozno idući od drveta do drveta da bi privukle pažnju.

„Otkrili smo da je komunikacija dvosmerna“, rekao je za Rojters vodeći autor Kler Spotisvud, evolucioni biolog Univerziteta Kembridž i Univerziteta u Kejptaunu.

„Ljudi takođe komuniciraju natrag sa medovođama“, dodaje naučnik.

Ipak, medovođe nisu u potpunosti slatke. Kao i ptice kukavice, one poležu jaja u gnezda drugih ptica, a potom bebe medovođa ubijaju druge ptiće ubodima oštrih kljunova.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 01. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом