Seul: Severnokorejski radio ponovo čita brojeve kao nekad svojim špijunima u Južnoj Koreji

Severnokorejska državna radio-stanica nedavno je emitovala glas koji izgovara brojeve nerazumljive slušaocima, što podseća na hladnoratovsku metodu slanja šifrovanih poruka špijunima u Južnoj Koreji, saopštile su južnokorejske vlasti.

Južnokorejsko Ministarstvo za ujedinjenje i Nacionalna obaveštajna služba naveli su danas da je ženski glas preko radija 24. juna dva minuta čitao brojeve, a prošlog petka 14 minuta. Čule su se rečenice poput „Broj 35 na 459. strani“ i „Broj 55 na 913. strani“.

Tokom Hladnog rata, kako su svedočili uhvaćeni severnokorejski špijuni, Pjongjang je tako preko kratkotalasnog radija davao zadatke svojim agentima u Južnoj Koreji.

Pjongjang je prestao slanje takvih poruka kada je sa špijunima počeo da komunicira preko interneta, i tokom međukorejskog samita 2000. godine, kada je netrpeljivost između dve Koreje ublažena.

Odnosi dveju zemalja znatno su se pogoršali kada je Pjongjang počeo da razvija nuklearno oružje uprkos sankcijama međunarodne zajednice.

Čitanje brojeva na severnokorejskom radiju najavljeno je kao prenošenje „zadataka iz fizike zabačenom univerzitetu za obrazovanje geoloških ekspedicija širom zemlje“ i kao „praktičnih zadataka iz matematike za zabačeni univerzitet za članove ekspedicije broj 27“.

Ministarstvo i obaveštajna služba nisu precizirali da li Seul smatra poruke Pjongjanga informacijama za agente na južnokorejskoj teritoriji, ali pojedini stručnjaci u Seulu te poruke vide kao psihološki rat.

Neki od stručnjaka naveli su da Pjongjang možda pokušava da ubedi južnokorejske obaveštajne službe da je pojačao špijunske operacije, ali da je malo verovatno da je obnovio „staromodni“ metod „brojčanih stanica“, čiji su snimci već u posedu južnokorejskih službi.

Stručnjaci ocenjuju da Severna Koreja više koristi savremeniji metod špijunske komunikacije, poznat kao „steganografija“ kojim se tajne poruke skrivaju u audio i video-fajlovima.

Decenijama posle završetka Korejskog rata, koji je trajao od 1950. do 1953, obe Koreje slale su jedna u drugu svoje agente preko dobro obezbeđene državne granice, ali poslednjih godina fokusirane su na manje rizične obaveštajne aktivnosti, kao što su slanje informacija putem interneta i fotografija preko satelita.

Vest o radio-porukama stigla je u jeku novih tenzija zbog reakcije Pjongjanga na planove SAD o postavljanju raketnog štita u Južnu Koreju. Pjongjang je danas ispalio tri balističke rakete u more.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. април 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом