понедељак, 18.07.2016, 17:19 -> 18:08
Извор: Танјуг, Би-Би-Си
Bi-Bi-Si: Nema dokaza da je apartman 212 u „Kleridžisu“ bio jugoslovenski
Danas je teško ili gotovo nemoguće naći dokaze o tome da je nekadašnji britanski premijer Vinston Čerčil privremeno proglasio apartman u najluksuznijem hotelu, „Kleridžis“, teritorijom Jugoslavije kako bi prestolonaslednik Aleksandar mogao da bude rođen na tlu svoje zemlje i odmah dobije titulu princa, preneo je Bi-Bi-Si.
Čerčil je, naime, tada učinio uslugu jugoslovenskom kralju Petru Drugom naredbom da se apartman 212 u tom londonskom hotelu proglasi teritorijom tadašnje Jugoslavije samo na jedan dan.
Međutim, pronalaženje dokaza koji bi potkrepili tu priču je danas skoro nemoguće, prenosi Bi-Bi-Si i citira izjavu prestolonaslednika Aleksandra koji kaže: „Nažalost, svi fajlovi su odavno nestali iz očeve kancelarije“.
U britanskim novinskim člancima mogle su se naći priče o tome kako se Ujedinjeno Kraljevstvo smanjuje, a Jugoslavija povećava, u kojima su izneti podaci da su ulazna vrata apartmana predstavljala internacionalnu granicu, pa je rum servis pripreman u jednoj zemlji a isporučivan u drugoj.
Priča o apartmanu 212 ponovljena je na pričevom sajtu, u zvaničnoj istoriji „Kleridžisa“, i u bezbroj knjiga, ali dokazi da je ova hotelska soba u Londonu deo Jugoslavije, ne postoje, navodi Bi-Bi-Si.
Jedini dokument iz 1945. u kojem se pominje Jugoslavija i hotel „Kleridžis“ je pismo britanskom ministarstvu spoljnih poslova od 23. jula u kojem se obaveštava da je kraljica Aleksandra rodila sina, ali se dogovor Čerčila i kralja Petra ne pominje.
Dogovor se ne pominje ni u Hansardu, službenom zapisniku debata u britanskom parlamentu, ni u Čerčilovoj biografiji koju je napisao Martin Gilbert, ni u dnevnicima privatnog sekretara britanskog kralja Džordža Šestog, koji je, inače, bio kum princu Aleksandru Karađorđeviću.
O hotelu „Kleridžis“, jednom od najpoznatijih na svetu, i danas kruži anegdota da ako nazovete recepciju i zatražite da razgovarate sa kraljem, s druge strane žice recepcionar će vas uljudno upitati: „Izvinite, s kojim kraljem?“.
Upravo to dovoljno govori o samom zdanju, koje je tokom svoje 150-godišnje istorije ugostilo mnoge slavne goste.
Smešten u srcu londonskog Majfera, hotel je poznat kao omiljeno mesto za odsedanje državnika. O važnosti ovog hotela svakako govori i podatak da je među klijentelom poznat i kao „aneks Bakingemske palate“.
Za one koje nisu „plave krvi“, dobiti pristup ovom, jednom od najekskluzivnijih hotela, znači isto što i kupiti neku „polupristojnu“ krunu.
Osoblje hotela spremno je, kažu, da u rekordnom roku prekreči prostoriju, promeni njenu namenu i prilagodi je i najzahtevnijim mušterijama.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар