Korejska pileća supa spremna za Kinu

Restoran specijalizovan za pripremanje korejske pileće supe sa biljkom žen šen u Pekingu svakodnevno je krcat i pre nego što otkuca podne, što je dokaz da korejska hrana sve više privlači Kineze.

Restoran „Džangšifu šenđitang“, koji se nalazi u severnom delu kineske prestonice, čuven je po ovom tradicionalnom korejskom jelu, poznatom pod nazivom „samgjetang“, koje se pravi od biljke ginseng, ili šen žen, piletine, belog luka i lepljivog pirinča i koje pruža energiju tokom letnjih dana.

„Ovo jelo je veoma ukusno, a uz to i zdravo“, rekao je Vang Lin, koji radi u blizini restorana, dok čeka u dugačkom redu za ručak.

Kineze sve više privlači korejska hrana i zbog toga što je prikazana u popularnoj korejskoj televizijskoj seriji Deca sunca koja je u Kini emitovana od februara do aprila, a čuvena pileća supa je omiljeno jelo glavnog glumca ove izuzetno gledane TV sapunice.

„Činija hranljive korejske pileće supe vas greje, sveža je i otvara apetit“, tim rečima je Sjao Kuan, kineski novinar koji se bavi hranom, preporučio korejski restoran na jednom vebsajtu na engleskom jeziku.

Kako je objasnio, kuvana piletina je punjena pirinčem koji upija sokove dodatog ginsenga, urmi i ginka, čineći jelo sočnim, mekanim i izuzetno ukusnim.

Južna Koreja privodi kraju pripreme za izvoz instant samgjetanga, pripremljene i zamrznute supe, u Kinu, a prva isporuka bi trebalo da stigne već ovih dana.

Kina prvobitno nije dozvoljavala uvoz ovog korejskog jela, jer su regulativne kineske vlasti klasifikovale ginseng kao lekovitu biljku, a ne kao hranu.

Posle višegodišnjih pregovora, Južna Koreja i Kina su prošlog oktobra usaglasile nove propise kad je reč o tradicionalnom korejskom jelu, čime je južnokorejskim kompanijama omogućeno da izvoze instant samgjetang u Kinu.

Tokom svoje posete Seulu prošlog oktobra, kineski premijer Li Kećijang javno je izrazio želju da preporuči ovo jelo kineskom narodu.

„Lijeva preporuka je brzo privukla medijsku pažnju i postala sinonim za cvetajuću bilateralnu saradnju“, izvestila je jedna kineska novinska agencija.

Južna Koreja ima za cilj da godišnje izvozi u Kinu ovo jelo u vrednosti od tri miliona dolara, a da bi taj cilj postigla, reklamira jelo u Kini pozivajući kineske turiste u posetu ili održavajući sajmove hrane širom Kine.

Očigledno, nailazi na odziv – proteklih meseci su se na ulicama Seula mogle videti hiljade kineskih turista koji uživaju u ukusima i mirisima korejske hrane.

Prošle godine je Južna Koreja izvezla samgjetang u vrednosti od devet i po miliona dolara u SAD, Tajvan i Japan, ali je južnokorejski ministar poljoprivrede Li Dong-fil izrazio očekivanje da će Kina postati najveće tržište za tradicionalno korejsko jelo, navodi južnokorejska agencija.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом