Posle Bregzita Britanci traže državljanstvo Belgije

Belgija je, posle odluke Britanije da izađe iz Evropske unije, primila na stotine zahteva Britanaca koji žele da dobiju belgijsko državljanstvo.

Skoro 24.000 državljana Britanije živi u Belgiji, od kojih trećina u Briselu. Mnogi rade za institucije EU i NATO, čija su sedišta u tom gradu.

Predsednik jedne od briselskih opština navodi da se poslednjih dana njima javilo oko 40 ljudi da bi uzeli potrebnu dokumentaciju za podnošenje zahteva za državljanstvo.

Belgijsko državljanstvo može dobiti onaj ko je živeo i radio u zemlji više od pet godina i služi se jednim od tri zvanična jezika - holandskim, francuskim i nemačkim.

Oni koji nisu bili zaposleni u Belgiji, onda tu moraju da žive više od 10 godina da bi dobili državljanstvo, a moraju i da dokažu da su se u određenoj meri uklopili u belgijsko društvo, preneo je Rojters.

Oko 1,3 Britanaca živi u drugim zemljama članicama EU, dok u Britaniji ima tri miliona građana drugih država Unije.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 28. март 2025.
13° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса