субота, 11.06.2016, 15:39 -> 15:46
Извор: РТС, Гардијан
Ruševine ogromnih drevnih gradova pronađene pod džunglom Kambodže
Najnovijom tehnologijom laserskog skeniranja iz vazduha pod rastinjem džungle u Kambodži pronađene su ruševine ogromnih drevnih gradova, koji datiraju od 900. do 1400. godine.
Arheolozi u Kambodži pronašli su nekoliko do sada neotkrivenih gradova nedaleko od Ankor Vata, koji su bili u sastavu tada najvećeg carstva na svetu. Veliko otkriće moglo bi da potpuno promeni trenutno znanje o istoriji jugoistočne Azije.
Australijski arheolog Demijan Evans, čiji će nalazi biti objavljeni u Journal of Archeological Science, otkrio je pomoću najnovije tehologije laserskog skeniranja iz vazduha nekoliko gradova koji datiraju između 900. i 1400. godine, a neki od njih su veličine kambodžanske prestonice - Pnom Pena.
Neki stručnjaci veruju da otkriće pokazuje kolosalne, gusto naseljene gradove koji su činili najveće carstvo na planeti u vreme svog vrhunca u 12. veku.
„Otkrili smo čitave gradove ispod rastinja za koje niko nije znao da su tu. U Prea Kanu u Kompong Sveju ispostavilo se da smo 2012. godine mapirali tek deo Mahendraparvate od Pnom Kulena. Ovaj put smo snimili sve i ogromno je. Veličine Pnom Pena“, objasnio je Evans.
Prvo lasersko skeniranje u Kambodži obavljeno je 2012. godine, kada je otkriven složeni urbani kompleks povezanih gradova-hramova, poput Beng Mealea i Koh Kera, a potvrđeno je i ono na šta su arheolozi odavno sumnjali - da se pod planinom Kulen nalazio grad.
Istraživanje je iznedrilo veliki broj otkrića - složenih sistema za transport i odlaganje vode koji su napravljeni stotinama godina ranije nego što su istoričari pretpostavljali da je tehnologija za njihovu gradnju postojala.
Očekuje se da će novi pronalasci dovesti u pitanje postojeće teorije kako se Kmersko carstvo razvijalo, dominiralo regionom i konačno propalo u 15. veku, kao i moguću ulogu klimatskih promena u tome.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар