Tajna policija Envera Hodže: Štitili smo narod od „pobunjenika“ i „terorista“!

Kuća lišća, štab Sigurimija, tajne albanske policije u doba Envera Hodže, uskoro će postati muzej. Članovi ove omražene službe i dalje tvrde da su samo štitili narod od „pobunjenika“ i „terorista“.

Nesti Vako mora da ima preko 70 godina, ali uopšte ne izgleda tako. Elegantan, prav kao strela i sa potpuno sedom kosom deluje kao penzionisani profesor ili upravnik pošte, napisao je na osnovu jakih utisaka Endrju Hosken, novinar Bi-Bi-Sija.

A bio je verovatno najvažniji inženjer bivšeg albanskog komunističkog diktatora Envera Hodže i više od 25 godina na čelu službe za prismotru albanske tajne policije Sigurimi.

Neke od njegovih kolega su učestvovale u izgradnji oko 750.000 bunkera po naređenju paranoičnog vođe.

Za mnoge Albance u vreme Hodžine vladavine, Sigurimi je bio sinonim za mučenje, egzekucije i proizvoljna zatvaranja.

I svi su dobro znali su gde su agenti ove službe stacionirani – u Kući lišća, gde je Hosken i upoznao Vaka.

Baš kao što se iznenadio Vakovim izgledom, Hosken se iznenadio i izgledom njihovog štaba u Tirani – čvrsta zgrada od crvene cigle sa bakarnim olucima i gipsanim ramovima oko prozora.

Kao da je reč o rezidenciji nekog biskupa.

Iako je to čovek sa jezivom biografijom, britanski novinar priznaje da mu se svideo kao ličnost – njegova iskrenost tokom priče o zaštiti naroda od „pobunjenika“ i „terorista“ ga je prosto razoružala.

„Sa indignacijom se suzdržao kada sam mu rekao da je možda ipak trebalo zaštititi narod od Sigurimija“, navodi Hosken.

„Državni tužilac je stavljao paraf na naređenje za prismotru. Postojalo je vremensko ograničenje koliko dugo ste smeli da špijunirate nekoga. Ništa nije bilo nezakonito“, ističe bivši šef u tajnoj službi.

Ali, ne krije da su neki komunisti pravili „mnogo grešaka“.

„Na primer, postojao je lud sistem stočarske kolektivizacije – seljacima su oduzimane svinje i ovce. No, to nije radio Enver Hodža, to su radili neki iz vlasti koji su želeli da napreduju u karijeri“, objašnjava Vako.

Njegov kolega Adrijan Pepaj dodaje da je njihov zadatak bio da spreče sabotere da dižu stvari u vazduh i da ljudi gube živote.

Albanija je tokom četiri decenije pod Hodžom bila u totalnoj izolaciji, i još je misterija za mnoge.

Otada je mnogo uznapredovala. Pre pet godina je tiho pristupila Natou i postala kandidat za članstvo u EU.

Diktatorova kuća u centru Tirane bi trebalo da postane muzej, baš kao i Kuća lišća. Već je moguće posetiti Hodžin ogromni lični nuklearni bunker na obodu prestonice.

Број коментара 3

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. април 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом