среда, 18.05.2016, 15:11 -> 15:18
Извор: РТС, Гизмодо
Kiruna, kako preseliti čitav grad
Najseverniji grad Švedske ispod kog leži jedan od najvećih rudnika gvožđa na svetu tone. Do 2050. godine većinu građevina progutaće podzemna okna rudnika. Zato su vlasti i inženjeri pokrenuli obiman projekat selidbe čitavog grada, sa svih 20.000 stanovnika.
Lokalne vlasti Kirune u saradnji sa stručnjacima kompanije "Luossavaara-Kiirunavaara AB" utvrdili su da gradu nema spasa i da će polako potonuti.
Državna kompanija počela je da traži arhitekte, građevinare i druge stručnjake i konsultuje se sa njima oko najboljeg rešenja. Arhitekte firme "White Arkitekter AB" pobedili su 2014. godine sa svojim planom da presele čitav grad tri kilometra istočno, suprotno od pravca od kog će rudarska okna nastaviti da se šire.
This is Kiruna: How to Move a City kratki je film koji su švedske vlasti objavile kako bi pokazale kako će masivni infrastrukturni projekat biti izveden i to unutar arktičkog kruga, gde je tokom polovine godine veoma hladno, sa velikim naslagama snega i vrlo malo sunčeve svetlosti.
Tri istorijske građevine će biti premeštene, a ostale će biti reciklirane za materijale koji će se koristiti u gradnji buduće „druge Kirune“.
Kompanija "Luossavaara-Kiirunavaara AB" nudi vlasnicima domova da kupi njihove nekretnine za tržišnu vrednost plus 25 odsto ili da dobiju potpuno novu kuću besplatno u novom gradu. Oni koji iznajmljuju prostor dobiće subvencije da im pomognu u tranziciji.
Nastavljanje kopanja zemlje izuzetno bogate rudom gvožđa ispod Kirune održavaće grad ekonomski vitalnim. Građani su veoma dobro prihvatili plan i većinski sa optimizmom sarađuju sa vlastima.
Osim toga, lokalne vlasti ističu da je ovo prilika da se reše neki problemi koji su postojali u starom gradu. Objašnjavaju da će tako moći da naprave funkcionalniji centar grada koji će moći bolje da udovolji potrebama stanovništva.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар