„Nevidljivi“ američki brod koji je bez borbe završio u starom gvožđu!

Nikada nije dobio šansu! Verovatno nije bio dovoljno nevidljiv, čim je završio u starom gvožđu. Ali, „Morska senka“ je dala svoj doprinos razvoju mnogih drugih tehnologija koje se i danas koriste na američkim razaračima.

„Невидљиви“ амерички брод који је без борбе завршио у старом гвожђу! „Невидљиви“ амерички брод који је без борбе завршио у старом гвожђу!

Ranih osamdesetih prošlog veka, kada su tenzije u Hladnom ratu bile već daleko od svog vrhunca i tzv. Kubanske raketne krize, Amerikanci su ipak tražili bilo kakvu mogućnost da steknu prednost u odnosu na Sovjete.

Mada su već imali „nuklearno trojstvo“ – projektile koji se mogu lansirati sa podmornica, kao i balističke rakete i strateške bombardere, Sjedinjenim Američkim Državama to nije bilo dovoljno.

Želeli su pošto-poto da primene „stelt“ tehnologiju i na plovila na moru. Tačnije u moru – podmornice sa nuklearnim projektilima koje će biti nevidljive za sonar.

U saradnji sa fabrikom „Lokid Martin“, vojni stručnjaci su dizajnirali eksperimentalni brod, do tada nikada viđenog oblika.

Nazvan je simbolično... „Morska senka“ (Sea Shadow). Oznaka mu je bila "IX-529".

Gradnja je okončana 1984. godine, a u službu Američke mornarice kao test plovilo ušao je godinu dana kasnije. Međutim, sve do 1993, kada je predstavljen javnosti, bio je potpuna tajna.

Ne samo što je trebalo da bude nevidljiv na radarima, već je brod bio dizajniran tako i da pokaže da li je moguće izbeći sovjetske satelite koji su tada vrebali iz Zemljine orbite.

Takođe, bio je čudo automatizma u to vreme – cilj je bio da se testira da li brod sa malo ljudi može da bude efikasan, pa je „Morskom senkom“ upravljala srazmerno mala posada.

Bio je dugačak 49 metara, težak 563 tone, a imao je samo 12 kreveta, jednu mikrotalasnu rernu, jedan frižider i jedan sto!

Baza mu je bila mornarička luka u San Dijegu, a „služio“ je sve do 2006. kada je usledila penzija.

Poslužio je čak i kao inspiracija za brod koji je korišćen na snimanju filma o tajnom agentu 007 Sutra ne umire nikad, 1997. godine.

Zanimljivo je što je projekat vredan 190 miliona dolara, na kraju završio kao otpad!

Njegova prodaja je teškom mukom obavljena 2012. godine, putem stranice slične Ibeju i to za svega 100.000 dolara.

Kupac nije smeo njime da plovi, već je uslov bio da ga totalno rastavi. "Bay Ship" je iste godine to i učinio.

Iako je povučen iz operative pre tačno 10 godina, tehnologija kojom je bio opremljen danas se nalazi u modernim američkim razaračima.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 11. април 2025.
12° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом