петак, 09.03.2012, 11:37 -> 12:48
Najstariji film po Dikensovom delu
Dva veka od rođenja Čarlsa Dikensa, otkriven je najstariji film urađen po piščevom delu „Sumorna kuća“. Iako u trajanju od svega jednog minuta, film nazvan „Smrt siromašnog Džoa“ je jedinstven dokument filmske umetnosti snimljen s početka dvadesetog veka.
Arhivista Britanskog instituta za film (BFI) slučajno je naišla na jednominutni film iz 1901. godine koji predstavlja nastarije preživelo ostvarenje u kojem se pojavljuje lik iz dela Čarlsa Dikensa.
Brajoni Dikson tragala je za prvim filmovima o Kini kada je naišla na katalog pod nazivom "The Death of Poor Joe" (Smrt siromašnog Džoa) i shvatila da je reč o liku iz Dikensove Sumorne kuće. Diksonova je, kako prenosi Rojters, bila iznenađena kada je u pronašla i film koji odgovara broju na katalogu.
Film je pronađen mesec dana posle obeležavanja 200 godina od Dikensovog rođenja.
„Divno je otkriti tako redak i jedinstven film i to u godini obeležavanja jubileja. Ne samo da je preživeo, već je reč o najranijem filmu po Dikensu. Film izgleda mnogo lepo i u odličnom je stanju", rekla je Dikson.
Dikens, autor romana Oliver Tvist, Velika očekivanja, jedan je od najpoznatijih engleskih književnika i pisac čija su dela najviše adaptirana za film i TV.
Pre otkrića u Institutu, najraniji film u vezi sa Dikensovim delima je Scrooge or Marley's Ghost iz novembra 1901.
Smrt siromašnog Džoa snimljena je pre marta 1901. Reč je o siromašnom đubretaru Džou koji se pominje u romanu i koji se pored crkvenog zida smrzava na snegu stežući svoju metlu. U trenutku kada čuvar prođe pored njega Džo pada na zemlju i umire.
BFI smatra i da je inspiracija za ovaj film mogla da bude i priča Hansa Kristijana Andersena Devojčica sa šibicama o devojčici koja umire u snegu sanjareći o toplom domu.
U filmu Džoa glumi žena Lora Bejli, supruga reditelja G.A. Smita.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар