понедељак, 28.09.2015, 15:35 -> 13:53
Nasa potvrdila: Voda teče na Marsu!
Tokom letnjih meseci, na Marsu se formiraju vodotokovi koji prolaze kroz klisure i kratere, potvrdila je Nasa na konferenciji pod nazivom: „Otkrivena misterija Marsa“. Time je drastično povećana šansa pronalaska života ili potencijalnog naseljavanja Crvene planete.
18.45 - Alfred Makiven kaže da je voda na Marsu mnogo slanija od ove na Zemlji, što joj omogućava da na mnogo nižim temperaturama ostane u tečnom stanju. Uz poruku Gransfelda da nauka predvodi istraživanja i poruku ljudima da prate naučna istraživanja, konferencija je završena.
18.35 - Rover koji će Nasa poslati 2020. godine nosiće instrument koji će računati koliko resursa za život ima na Marsu. Taj instrument je direktno povezan sa testiranjem koliko bi astronautima moglo da bude lako ili teško da žive tamo.
18.15 - Iz Nase smatraju da je verovatnoća za pronalazak života u unutrašnjosti Marsa velika. „Mislim da je vrlo verovatno da unutar kore planete postoji život u vidu mikroba“, kaže Džim Grin.
17.55 - Nasin naučnik Džon Gransfeld kaže da se nada da će ljudi što pre biti poslati na Mars u istraživačku misiju i da je imperativ čovečanstva da se to uradi. „Mars više nije sušna planeta kakvom smo je dosad smatrali“, istakao je Džim Grin, direktor planetarnih istraživanja u sedištu Nase.
17.45 - „Na površini Marsa postoji voda u tečnom stanju. Mi zato smatramo da je danas moguće da imamo nastanjivu životnu sredinu na Crvenoj planeti“, rekao je Majkl Mejer, odgovarajući na pitanje novinara Gardijana.
17.40 - Naučnici nisu sigurni odakle voda dolazi, ali jedna od teorija jste da bi mogla da izvire iz podzemnih ledenih i slanih izdana. Druga teorija je da nastaje kondenzacijom u tankoj Marsovoj atmosferi.
17.35 - Na Crvenoj planeti formiraju se sezonski vodotokovi, kažu naučnici iz Nase.
Voda u tečnom agregatnom stanju prolazi duž kanjona i zidova kratera tokom letnjih meseci na Marsu, što ostavlja dugačke, tamne štrafte na površini te planete, koje u jesen presušuju.
Fotografije napravljene iz orbite Marsa pokazuju litice i strme zidove dolina i kratera ispresecane letnjim vodenim tokovima, koji su veoma brojni tokom najaktivnijih meseci.
Potvrda da na površini Crvene planete teče voda izuzetno je važna, a ona će zasigurno izazvati veliki broj reakcija i pitanja od kojih će glavno biti: „Odakle voda dolazi i šta to znači za mogući život, u prošlosti ili budućnosti?“
Veliko otkriće predstavljaju Džin Grin, direktor planetarnog izučavanja u sedištu Nase, Majkl Mejer, vodeći naučnik u istraživačkom programu Marsa u Nasi, Luhendra Ojha sa Instituta tehnologije u Atlanti, Meri Bet Vilhelm iz Nasinog centra „Ejms“, Alfred Makiven sa Univerziteta u Taksonu i vodeći istraživač na naučnom eksperimentu snimanja u visokoj rezoluciji putem Marsovog orbitera.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 43
Пошаљи коментар