Alergija na kikiriki – oprez

Alergija na kikiriki jedna je od najčešćih u SAD, kada je reč o namirnicama, a povećava se i broj alergičnih osoba u Zapadnoj Evropi. Naučnici zbog toga ubrzano traže rešenje za ovaj problem, a u Americi je nedavno odobren i prvi tretman za ublažavanje alergije na kikiriki.

Američke zdravstvene vlasti odobrile su prvi tretman za lečenje alergije na kikiriki kod dece. Reč je o generičkom postupku „AR101“, koji se koristi za oralnu imunoterapiju, a deci se daju male količine proteina kikirikija, koje se postepeno povećavaju tokom šest meseci, pod medicinskim nadzorom.

Kako bi njihovo telo moglo da toleriše slučajni unos kikirikija, neophodno je da korisnici kontinuirano unose dnevnu dozu. Ipak, tretman nije lek, a njegovi tvorci upozoravaju da postoji određeni rizik od potencijalne fatalne anafilatičke reakcije, kao i da pacijenti, još neko vreme nakon tretmana i dalje moraju da izbegavaju kikiriki u ishrani.

Inače, ovaj tretman predviđen je za decu i mlade od četiri do 17 godina i dolazi u obliku praha koji se stavlja u hranu, a inovirali su ga naučnici Instituta "Aimune Therapeutics". Testiranjem na deci potvrđena je njegova delotvornost, jer je dve trećine učesnika nakon tretmana moglo da pojede dva kikirikija bez alergijskih simptoma.

Broj komentara 2

Pošalji komentar

Uputstvo

Komentari koji sadrže vređanje, nepristojan govor, neproverene optužbe, rasnu i nacionalnu mržnju kao i netoleranciju bilo kakve vrste neće biti objavljeni. Govor mržnje je zabranjen na ovom portalu. Komentari se moraju odnositi na temu članka. Prednost će imati komentari gramatički i pravopisno ispravno napisani. Komentare pisane velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i kraćenja komentara koji će biti objavljeni. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu webdesk@rts.rs. Polja obeležena zvezdicom obavezno popunite.

Закључано: Откључајте повлачењем стрелице у десно ...
nedelja, 30. mart 2025.
9° C

Komentari

Da, ali...
Kako preživeti prva tri dana katastrofe u Srbiji, i za šta nas priprema EU
Dvojnik mog oca
Verovatno svako od nas ima svog dvojnika sa kojim deli i sličnu DNK
Nemogućnost tusiranja
Ne tuširate se svakog dana – ne stidite se, to je zdravo
Cestitke za uspeh
Da li ste znali da se najbolje gramofonske ručice proizvode u Srbiji
Re: Eh...
Leskovačka sprža – proizvod sa zaštićenim geografskim poreklom