Eholaser – za lakše operacije štitne žlezde i prostate

Sve češći problemi sa štitnom žlezdom kod žena i muškaraca, zatim problemi sa prostatom koji se kod pripadnika jačeg pola javljaju već od 40. godine, dovode do toga da se kod većine bolest, ukoliko je benigne prirode prolongira i ne rešava. Najčešće se pacijenti plaše hiruških zahvata u totalnoj anesteziji i dugog oporavka.

Međutim, upotreba savremenih tehnologija u medicini te probleme može da reši i zbog toga hirurg Srđan Radibratović kaže da mu je veliko zadovoljstvo što može da predstavi novu metodu, odnosno upotrebu eholasera.

„To je spoj najsavremenijeg lasera i ultrazvučnog aparata, a ono što je njegova prednost jeste što možemo da vršimo kontrolu ultrazvukom i vidimo kako taj laser tretira promenu na štitastoj žlezdi i prostati“, objašnjava Radibratović.

Prema njegovim rečima, novom metodom se tretiraju benigne promene na tiroidnoj šlezdi i prostati.

„Što se tiče anestezija, kod operisanja štitaste žlezde koristi se lokalna anestezija, jer nam je potreban kontakt sa pacijentom, dok se kod zahvata na prostati koristi kratkotrajna intravenska anestezija, koja traje 15-20 minuta“, navodi Radibratović.

Osim toga, doktor Radibratović kaže da se eholaserom mogu tretirati i promene na jetri, odnosno hepatocelularni karcinom veličine do pet centimetara.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

понедељак, 31. март 2025.
10° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом