Zavisnost od interneta iskrivila deci i kičmu i duh

Aktivan boravak u prirodi gotovo da je postao luksuz namenjen samo manjem broju dece čiji roditelji ne rade vikendom i na poslu ne ostaju posle 17 sati. Slobodno vreme sve više se provodi u sobi ispred mobilnog telefona.

Zavisnosti od sadržaja na internetu, kojim su zamenjeni park, šuma i igre na otvorenom nije iskrivila samo male vratove i kičme, već i duh. Kod dece izaziva lenjost i uplašenost, kažu stručnjaci.

„Deca generalno imaju problem da skoče, imaju problem da čučnu, da urade kolut unapred. Deca koja su već krenula u školu gde bi bilo normalno da to mogu da urade, oni to ne mogu da urade“, kaže Branimir Milošević, profesor fizičkog Centar za dečji sport i rekreaciju.

Ono što se nekada svima nudilo danas je ponuda na kojoj privatni vrtići grade svoju konkurentnost. Roditelji očekuju da se sa decom radi sve ono za šta se kod kuće uglavnom nema vremena.

„Traže da što više budu na svežem vazduhu jer su i sami svesni da oni to ne mogu da im pruže, da ih izvode napolje i onda očekuju od vrtića da iskoriste svaki trenutak da budu napolju“, kaže Nevena Babanić, vaspitač.

Marina Popović, vlasnik privatnog vrtića mapominje da su oni u obavezi da deci obezbede odgovarajuće dvorište gde mogu da provode slobodno vreme i idu u svakodnevne šetnje kada to vremenske prilike dozvoljavaju.

Iako se u našim medijima pohvalno i dosta govorilo o praksi skandinavskih vrtića da deca spavaju napolju i na minus 15 i da ne prekidaju igru zbog kiše ili vetra, teško je zamisliti prosečnog roditelja iz Srbije koji bi to dozvolio.

Pola sata boravka u šumi, kažu lekari, pozitivno deluje na imunitet deteta narednih mesec dana.

Stručnjaci kažu da nijedna generacija roditelja kao ova nije više raspravljala o tome u kakvim uslovima im se deca igraju, rastu i razvijaju se. I to uglavnom na Vajber grupama i forumima.

Paradoksalno, isti stručnjaci kažu i to da nijedna generacija dece kao ova nema problem sa alergijama, tromošću i ostalim bolestima izazvanim nedostakom prirode.

Број коментара 1

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 16. април 2025.
17° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом