Vežbama protiv povišenog krvnog pritiska

Svaka treća osoba u svetu ima hipertenziju, a u Srbiji svaka druga. Najčešće se savetuje korigovanje ishrane, prepisuje terapija, ali ono što mnogi ne znaju je da povišen krvni pritisak može da se snizi i vežbanjem.

Ne boli i dugo ne daje simptome, zato povišen pritisak nazivaju tihi ubica. Ne bira, pogađa i muškarce i žene svih uzrasta.

Kada srce brže kuca posledice po zdravlje mogu biti brojne. Zato, glavobolju, malaksalost, zujanje u ušima, ne zanemarujte.

„Ono što je problem sa hipertenzijom, to je da je ona u stalnom porastu, a sa druge posledice do kojih dovodi. Prevashodno mislim na oboljenja kardiovaskularnog sistema, na mogući infart miokarda i komplikacije koje prate“, kaže dr Sanja Mazić, profesorka sa Katedre za sportsku medicinu Medicinskog fakulteta u Beogradu.

Posledice se mogu izbeći i uspešno lečiti, a za to morate da promenite i stil života.

Dr Mazić najpre savetuje da se promen način ishrane, poveća fizičku aktivnost. „Ne treba da zaboravimo da bi trebalo da prestanemo da pušimo, da umereno konzumiramo alkohol i da imamo pravilan režim budnosti i sna“, istakla je doktorka.

To znači da morate da uvedete i redovnu fizičku aktivnost.

„Dokazano je da neposredno posle vežbanja pada krvni pritisak i to sistolni za tri do pet milimetara živinog stuba, a dijastolni za dva do tri živinog stuba. Svako će reći da to nije velika razlika, ali ta razlika čini za 26 posto manji rizik od komplikacija kardiovaskularnih obolenja“, objasnila je dr Mazić.

Kao i svaki lek i fizička aktivnost mora da se dozira u konsultaciji sa stručnjakom.

„Trebalo bi da imamo 150 minuta nedeljno fizičke aktivnosti i da to bude minimalno tri dana nedeljno. Ova aktivnost bi trebalo da bude umerenog intenziteta“, precizirala je dr Mazić i dodala da se savetuje postupnost, te da je ono što možemo bez bilo kakve konsultacije je da šetamo.

Onima koji pate od hipertenzije Marko Dimitrijević, master fizičke aktivnosti, preporučio je glutealnu aktivaciju – vežbu u kojoj se kukovi polako odižu od poda, a zatim spuštaju.

Ipak, neke vežbe je možda bolje i da preskočite.

„Osobe koje imaju visok pritisak ne bi terbalo da dižu tegove, niti da im glava bude niža od tela, što se vrlo često dešava, isto tako trebalo bi da kada podižu teret i u svakodnevnom životu, a naročito tokom vežbanja da ne zaustavljaju dah, jer to povećava pritisak u telu“, savetuje dr Sanja Mazić.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

недеља, 13. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом