Od nekih naočara za sunce veća šteta nego korist za oko!

Pri odabiru zaštite očiju od sunca treba biti oprezan jer neke naočare umesto da štite oko mogu dovesti do trajnog oštećenja vida.

Од неких наочарa за сунце већа штета него корист за око! Од неких наочарa за сунце већа штета него корист за око!

Ozonski omotač blokira štetno dejstvo UV zračenja, ali samo delimično. U potpunosti blokira samo UV zračenje C, u većoj meri zračenje B, a ne može da blokira UV zračenje A i to je najopasnije jer je to ona plava vidljiva svetlost koja utiče štetno na ćelije i na sve segmente oka - od površine, odnosno rožnjače, kapaka pa sve do unutrašnjih struktura oka do mrežnjače, preko sočiva koje je možda i najosetljivije na ovo dejstvo.  

Zbog toga je neophodno zaštititi oko. Oftalmolozi upozoravaju, međutim, da odabir sunčanih naočara nije samo estetsko pitanje već da treba biti oprezan pri kupovini.

Gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, oftalmolog dr Dragana Knežević, ističe da neke simptome štetnog dejstva sunčeve svetlosti možemo lako primetiti.

„Obično je to nelagodnost, suvoća suzenje, foto-fobija. Kada ste na jakoj svetlosti oči reaguju crvenilom, nelagodnošću i čovek može da pretpostavi da je to početak štetnog dejstva“, kaže dr Knežević. 

Od nekih naočara može biti više štete nego koristi

Oftalmolozi kao vema opasno ocenjuju kupovinu sunčanih naočara na pijaci. Jedna od najvećih zabluda je da je tamno staklo bolja zaštita. Ako nema UV filtera, premaza koji štiti oko, naočare će praviti više štete nego koristi jer propuštaju više svetlosti.

„Ta tamna stakla dovode do širenja zenice, a time otvaraju put većoj količini zraka i samim tim prodiru u dublje strukture oka i štete ne samo površini oka - rožnjači, nego i sočivu i na kraju, što je još pogubnije, mrežnjači gde je tačka jasnog vida i očni živac na koje može da utiče i da dovode kumulativnim dejstvom do degeneracije makule“, upozoprava dr Knežević.

Prema njenim rečima, nekada se pričalo samo o senilnim degeneracijama makule (u starosti), a sada to kumulativno dejstvo od detinjstva može u ranijoj dobi da dovede do promena na makuli i samim tim i trajnog oštećenja vida. Suvoću i crvenilo možemo da rešimo, a ozbiljnija oštećenja ne, objašnjava oftalmolog Dragana Knežević.

„Mi lekari kažemo da ima veoma malo indikacija za sunčane naočare, međutim, vreme nas polako demantuje jer to počinje da bude ozbiljna nauka. Nekada je optičar mogao da vam da potpunu preporuku sada je potrebno da se uključi i lekar“, istakla je dr Knežević i dodala da je u slučaju nekih oboljenja bolje odabrati braon, u nekim slučajevima sive filtere, dok su zeleni najprihvatljiviji, ali su sada manje popularni.

Takođe osobe koje su zbog posla (ili užitka) primorane da borave na otvorenom treba da se zaštite. Sunčane naočare olakšavaju orjentaciju u prostoru i štite strukture oka.

Jedan od saveta dr Knežević je da pametno koristimo prirodu: „Na planini je sada prijatno, ali ne i u centralnom delu dana (od 11 do 17) jer je prisutno veće zračenje i refleksija. Treba birati livade jer imaju najmanju refleksiju, naročito u odnosu na vodene površine“.

Takođe, podseća dr Knežević, treba unositi što više namirnica bogatih vitaminima C i E, to jest jesti dosta svežeg voća i povrća kako bi se smanjila šteta koja ćelijama oka nanose slobodni radikali.

Број коментара 6

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

четвртак, 03. април 2025.
9° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом