четвртак, 02.02.2017, 23:50 -> 00:08
Извор: РТС
Kad "Dr Gugl" prepisuje pogrešne recepte
Kada se suočite s nekim zdravstvenim problemom, da li vam deluje lakše i brže da odgovore potražite na internetu ili da čekate pregled kod lekara? Međutim, jedno britansko istraživanje je pokazalo da svaka četvrta žena sebi prepiše pogrešnu dijagnozu i pogrešnu terapiju i to sve zbog „doktora Gugla“. Identično je i u Srbiji.
Kada se obratite „doktoru Guglu“ za pomoć i napišete da imate na primer bol u grudima, vaša onlajn dijagnoza će glasiti: angina pektoris, infarkt, anksioznost...
Svaka bolest ima veliki broj simptoma, a čovek sa istim simptomima može da boluje od različitih bolesti. Ipak mnogi „doktoru Guglu“ i dalje bezuslovno veruju. To pokazuju brojna istraživanja, ali i iskustva lekara i farmaceuta.
Prema nekim procenama, svaki treći pacijent u Srbiji uzima lekove na svoju ruku. Pored komšija i rođaka, glavni konsultant im je „doktor Gugl“.
„Ljudi kada primete da ih nešto boli ili kada primete da naglo mršave ukucaju te stvari koje im se dešavaju. Imaju portale, sajtove. Pošto je to jako široko, vi možete da naletite na sve i svašta. Čak mi to i prijateljice kažu, pa su onda neke napravile i probleme. Nisu bile ozbiljne, ali su se i opametile da ne uzimaju nešto na svoju ruku“, ukazuje Bojana Marković iz Udruženja „Plavi krug“.
Onlajn lekaru najviše veruju mlađi. Tako sebi postavljaju dijagnozu, prepisuju terapiju, a ako se i desi da posete lekara, njegovu dijagnozu odmah proveravaju na internetu.
„Vrlo često, kad ima neko simtome ili tegobe, pokuša da pronađe rešenje na internetu. Ne mogu reći da je to svakodnevna praksa, ali se relativno često viđa u praksi. Ono što najčešće koriste jeste da provere svoje novopostavljene dijagnoze na internetu, šta one podrazumevaju, koji vid lečenja se sve koristi, pa u nekim situacijama pokušaju da koriste i dodatnu, koju su našli na internetu“, napominje dr Mirjana Miladinović iz Doma zdravlja Palilula.
Neretko, pacijenti dođu u apoteku i insistiraju da dobiju lek za koji su, uz pomoć saveta na internetu, procenili da će im ublažiti tegobe.
„Ono što je neko naše iskustvo jeste prekomerna upotreba antibiotika, ima tu preparata za lakše ili teže poremećaje. Od nekih blažih psihičkih tegoba, depresije, anksioznosti do nekih ozbiljnih stanja. Nažalost, sada se sve može naći na internetu, pojavljuju se i lekovi za hronične bolesti, cela plejada za životno neugrožavajuća stanja: potenciju, mršavljenje...“, ističe Pavle Zelić iz Agencije za lekove i medicinska sredstva Srbije.
Dr Mirjana Milanović napominje da pretraga preko Gugla može da dovede do primene pogrešnih lekova, koji mogu da pogoršaju stanje ili da prouzrokuju različite nusefekte.
„Mogu i da izazovu i alergijske reakcije, koje mogu biti fatalne za pacijente“, dodaje Milanovićeva.
Svi samouki lekari moraju da znaju da koliko god da je mala, nijedna tableta nije bezopasna. Zato ne uzimajte lekove na svoju ruku i ne ignorišite lekara.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар