Teške opekotine joj zacelili ribljom kožom

Ženu u Brazilu, koja je zadobila teške opekotine ruke i vrata, doktori su lečili ribljom kožom. Uprkos tome što je to i dalje eksperimentalna terapija, brazilski lekari zadovoljni su postignutim efektima.

Marija Ines Kandido da Silva (36) zadobila je opekotine kada je plinska boca eksplodirala u restoranu u kom je radila. U oktobru su joj doktori ponudili da bude učesnik u eksperimentalnoj terapiji u kojoj će se koristi koža slatkovodne ribe tilapije u lečenju njenih rana.

„Bila sam u potpunoj agoniji i očajna za bilo čime što bi moglo da mi olakša bolove“, rekla je Marija.

U okviru terapije, doktori koriste kožu tilapije, koja je kao vrsta veoma čista riba i veoma otporna na bolesti. Odstranjuju krljušt, mišiće, toksine, nakon čega se koža razvlači, tretira i, konačno, uredno smešta u frižider gde može da se čuva i do dve godine.

Krajnji proizvod jeste koža koja je veoma slučna ljudskoj, izuzetno je savitljiva i lako se oblikuje oko rane pacijenata. Na Marijinim opekotinama ostavljena je 11 dana, pre nego što je odstranjena pomoću benzina.

Edmar Masijel, jedan od plastičnih hirurga koji je osmislio tretman, kaže da tilapijina koža sadrži optimalne nivoe kolagena i izuzetno je vlažna, dva izuzetno važna faktora kod lečenja opekotina.

„Tilapijina koža se pokazalo značajno boljom od uobičajenih terapija u ublažavanju i isceljivanju teških opekotina“, ističe Masijel.

Pacijentkinja objašnjava da će se uskoro vratiti u normalan životni ritam: „Veoma sam zadovoljna tretmanom i preporučila bih svakome ko je prošao kao ja".

Ipak, neki stručnjaci kažu da treba biti oprezan.

Dermatološkinja Sintija Bejli smatra da je novi tretman vrlo zanimljiv, ali riskantan.

„Najviše sam zabrinuta zbog infekcija“, kaže Bejlijeva, ali dodaje da, sudeći prema onome što je pročitala, istraživači puno pažnje posvećuju rigoroznom procesu čišćenja i dezinfekcije pre nanošenja kože.

„Veoma je važno koliko je rana podrobno i temeljno pripremljena“, zaključuje dermatološkinja.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
15° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом