Srpski neuropsihijatar za katedrama najprestižnijih klinika

Pre više od dvadeset godina doktor Dejan Budimirović je otišao put Sjedinjenih Država, a danas je jedan od najpriznatijih dečjih neuropsihijatara u svetu. Od bolnice „Džon Hopkins“ i klinike „Mejo“, do univerziteta Jejl i Harvard, Budimirović je svoje znanje prenosio mnogim generacijama, a trudi se i da pomogne srpskoj medicini.

Klinika „Mejo“, bolnica „Džon Hopkins“, univerziteti Harvard i Jejl izazovi su za gotovo sve lekare sveta, a za mnoge nedostižan san. Ne i za Dejana Budimirovića, koji je pre 22 godine otišao za SAD.

„Prvenstveno je sistem drugačiji, uče vas da crpite iz sebe najbolje. Moj kamen temeljac je bio u Srbiji na Medicinskom fakultetu i to mi je pomoglo da se usavršavam u kliničkom i naučnom radu, kao i predavač“, kaže Budimirović.

Znanje koje je poneo iz Srbije otvorilo mu je gotovo sva vrata u Americi.

„Naša edukacija je više nego dovoljna. Sistem rada u Americi je više pragmatičan i mislim da znamo više nego što je potrebno. U SAD sam naučio kako da učim i koristim ono što znam na mnogo praktičniji način“, objašnjava Budimirović.

Predavač, lekar i naučnik, to je danas Dejan Budimirović. Njegova interesovanja su poremećaji u razvoju, uključujući i autizam.

„Moje aktivnosti su pomogle da se ostvari odeljenje za Kliničko istraživanje lekova bolničkog kompleksa 'Džon Hopkins', gde sam ja kao glavni lekar vodio preko 40 studija“, ističe Budimirović.

Ono što danas on i njegove kolege znaju, jeste koji su neki od uzroka autizma.

„Mi ne znamo šta je uzrok autizma, ali znamo šta je uzrok pojedinih vrsta autizma. Fragilni mutacije na dugom kraku iks hromozoma, koje su povezane sa fragilnim iks sindromom, potpuno je poznat uzrok“, navodi on.

Kroz razmenu znanja i iskustva, svih ovih godina pomaže srpskoj medicini. Zahvaljujući njemu, mnogi mladi lekari su otišli na dalja usavršavanja.

„Moje imenovanje za gostujućeg profesora po pozivu na Medicinskom fakultetu u Beogradu mi omogućava da prenesem znanja, iskustva i najnovija dostignuća. To mi omogućava da dalje nastupam u pristupnim fondovima koje finansira vlada SAD. U smislu da se ti fondovi mogu koristiti ovde i da se medicinske institucije povezuju“, kaže Budimirović.

SAD, Kanada, Australija, Evropa, nema tačke na zemaljskoj kugli na kojoj se ne nalaze srpski lekari. Prema nekim procenama u svetskim medicinskim centrima radi oko deset hiljada lekara poreklom iz Srbije. Ono što im je zajedničko jeste da kad god mogu pomažu svojoj zemlji, naročito njenoj medicini.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 18. април 2025.
21° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом