недеља, 07.04.2019, 15:11 -> 15:58
Извор: Танјуг
Gandijeva unuka veruje da u Srbiji živi nada
Srbija ima veliki potencijal za mir i ovo je društvo u kojem živi nada, kaže za Tanjug Tara Gandi Batačardži, unuka Mahatme Gandija, sumirajući svoje utiske tokom višednevne posete Beogradu.
Gandijeva unuka je u Srbiju došla na poziv ministra spoljnih poslova Ivice Dačića, da bi predstavila svoju knjigu Sećanja na jedno izuzetno doba.
„Srećna sam što mogu da vidim ovaj deo sveta. Jugoslavija nas je kao zemlja uvek inspirisala“, naglašava Tara Gandi i dodaje da je za nju čast što je u poseti Srbiji gde, kako primećuje, postoji veliko interesovanje za njenog dedu.
„Svakog trenutka shvatam koliko je velika privilegija biti ovde. Osećam se veoma dobro posmatrajći ljude, zgrade, istoriju. Ovo je društvo u kome živi nada. Društvo koje veoma oseća vibracije nade. To osobi kao što sam ja daje veliku nadu u zdravu budućnosti“, kaže gošća iz Indije.
Tara Gandi ističe da je u Srbiji primetila potencijal mira, a ne nasilja i pored toga što smo imali prošlost punu sukoba, straha, i nerazumevanja.
Svoj životni moto opisuje kao potragu za sopstvenom istinom. Misli da svet traga za Mahatma Gandijem, da je došlo do globalizacije Gandija, i on odavno više ne pripada samo Indiji već čovečanstvu i celom svetu.
„U poznim godinama sam otkrila da je način da se stigne do Gandija da se otkrije sopstvena istina. Ako tražite Gandija nećeta ga naći, ali ako tražite svoju istinu naći ćete Gandija. Moja potraga je moja istina“, naglašava Tara Gandi.
Jedini način da se pronađe unutrašnji mir u turbulentnim vremenima je, kako dodaje, da se sluša glas svoje savesti. Takođe, smatra da treba učiti mlade da su i oni odgovorni za sutrašnjicu, jer nema kraćeg načina da se stigne do bolje budućnosti.
Deca i mladi treba da se hrane samilošću, razumevanjem i istinom, a ne mržnjom i osvetom. Treba da nauče da slušaju svoj unutrašnji glas.
Za svoju knjigu kaže da predstavlja prikupljene misli i sećanja na dedu koji je ubijen kada je ona imala 14 godina. Želela je da prenese deci, unucima i studentima svoju priču i veoma je srećna što to ljude interesuje.
Skreće pažnju i na to da Mahatma ne bi bio to što jeste bez podrške porodice. On je smatrao da je najveća stvaralačka snaga na zemlji snaga majčinske ljubavi, a ta snaga je u svakom biću i životu i ako se ona prenosi nasilja će biti sve manje.
Tara Gandi je u Beograd došla u pratnji sina, Vinajaka Batačardžia koji je uradio međunarodno izdanje i prevod njene knjige.
Vinajak Batačardži, za Tanjug, objašnjava da knjiga nije vodič ka spiritualnosti, već pokušaj da se pokaže da Gandi, iako duhovni lider, nije bio fikcija, već stvarnost, pravo ljudsko biće koje je radilo prave stvari.
„Uspomene moje majke jačaju tu realnost i prenose tu poruku. Jedan veoma važan aspekt knjige je da se njegovoj veoma važnoj i dubokoj filozofiji da ljudska dimenzija. Ta filozofija i spiritualnost su na kraju kajreva ljudski, jer potiču od ljudskog uma“, zaključuje Batačardži.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар