петак, 17.03.2017, 12:08 -> 14:57
Извор: Танјуг
Sastanak „mister prezidenta“ i „muti“, Merkelova čeka na grešku „alfa muškarčine“
Nemačka kancelarka Angela Merkel već je ispratila dva lidera iz Bele kuće, a u svetskim diplomatskim krugovima glavno pitanje danas je kako će proteći njen prvi sastanak sa Donaldom Trampom, nekadašnjim kontroverznim američkim biznismenom i čovekom koji se 20. januara uselio u Ovalnu sobu.
Angela Merkel će se po podne prvi put susresti sa američkim predsednikom Donaldom Trampom, a ovaj sastanak, važan za Evropu i svet, izazvao je ogromnu pažnju političara i medija, koji u brojnim komentarima, analizama i ocenama daju i savete o tome kako se prema njoj treba ophoditi.
Merkelova i Tramp će se susresti u atmosferi napetih odnosa, a i to što je on treći po redu američki predsednik, posle Džordža Buša i Baraka Obame, sa kojim ona sarađuje, ukazuje na njenu jasnu poziciju iskusnog sagovornika u, kako je planirano, tročasovnom sastanku u „četiri oka“ (izuzimajući prevodioca).
„Mister prezident“ danas, dakle, upoznaje „muti“ (majku), kako Merkelovu interno zovu, ali taj nadimak, tvrdi tabliod Bild, zapravo zavarava.
Ona se, istina, u vladi „velike koalicije“ i redovima demohrišćana brine o svemu, ali se nežnosti ne mogu očekivati.
„Ne potcenjujte Merkelovu“, savetuje taj list i podseća na vreme kada je bivši italijanski predsednik Silvio Berluskoni to činio, praveći viceve o njenom izgledu i kilogramima, a na kraju je, ipak, morao da proguta gorku pilulu njenih mera štednje, odnosno, mera EU.
Merkelova je bila na „političkom zanatu“ kod bivšeg kancelara Helmuta Kola, rekordera u kancelarskoj fotelji, gde je proveo 17 godina, i od njega je, tvrde upućeni, naučila da bi probleme trebalo pustiti da malo „odstoje“.
Njen „trik“ je, kažu, ostati miran i čekati na grešku „alfa muškarčina“.
Merkelovoj ne poklanjajte ruže, niti bilo kakvo cveće, pošto ona nije osoba za to već je uvek u visini očiju sagovornika, odnosno ravnopravna sa njim.
Ruski predsednik Vladimir Putin je jednom pokušao sa cvećem i od nje je na rastanku na poklon dobio – praline.
Ne pokušavajte, poput britanske premijerke Tereze Mej, nikakve „trikove“ s Merkelovom prilikom pozdrava, kao što su zagrljaji ili dugo držanje ruku, takođe savetuju poznavaci Merkelove pred današnji susret sa Trampom. Oni podsećaju na jednu priču o tome kako je legendarni diplomata i političar Henri Kisindžer, jednom prilikom navodno želeo da sazna koji pozivni telefonski broj ima Evropa, a rečeno mu je „onaj od Merkelove“.
Nemačka kancelarka u novom evropskom kvartetu moći – koji čine Nemačka, Francuska, Španija i Italija – „daje ton“, pregovara sa Putinom i „blago pritiska“ Tursku u poslovima sa EU, ima u vidu Balkan, i krizna područja Ukrajine i Sirije.
Kada je reč o odnosima sa Amerikom, Mereklova je uspešno izašla na kraj sa dvojicom američkih predsednika i oni su, i Buš i Obama, na kraju za nju imali samo reči hvale.
Uprkos tome što je njena saradnja sa Obamom traljavo počela, jer mu je Merkelova kao predsedničkom kandidatu zabranila, odnosno nije dozvolila da govori ispred Brandenburške kapije, prvi afroamerički predsednik SAD dodelio joj je i medalju slobode, najviše civilno odlikovanje.
Odnos Merkel–Obama se mogao okarakterisati rečenicom – na početku beše skepsa, a na kraju, možda, i tračak melanholije.
U vezi sa današnjom posetom Trampu, analitičari podsećaju da Merkelova i Obama nisu postali prijatelji već partneri, pošto oboje znaju da su u politici češća pogrešna prijateljstva nego prava partnerstva.
I Obama i Buš su tokom svojih mandata po pet puta posetili Nemačku, išli prvi put i na teritoriju bivšeg DDR, uživali u pečenju divlje svinje, „Bizmarkovim haringama“ i drugim đakonijama.
U bilateralnim odnosima, međutim, „gorak ukus“ američke špijunaže na nemačkom tlu izgleda nije moglo da „spere“ ni 10.000 šarenih i ukusnih čokoladnih američkih krofnica, koliko je sajam u Hanoveru poklonio građanima prilikom poslednje Obamine posete.
Merkelova i Tramp danas započinju novo poglavlje u transatlanskim odnosima. Oni će, kako se zvanično navodi, razgovarati o bilateralnim i međunarodnim temama.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 2
Пошаљи коментар