Nobelovka Malala postala bogatašica

Pakistanka Malala Jusafzai, aktivistkinja koja se zalagala za pravo na obrazovanje i preživela napad Talibana, postala je bogatašica za manje od četiri godine zbog velike prodaje knjige o njenom životu, kao i nastupa širom sveta.

Najmlađa osoba koja je dobila Nobelovu nagradu, sada 18-godišnja Malala Jusafzai postala je poznata nakon što se borila za prava devojaka i preživela pokušaj napada na školski autobus u Pakistanu 2012. godine.

Jusafzai se lečila u Velikoj Britaniji, gde sada živi, a u svetu danas postoji velika potražnja za njenim govorima koje naplaćuje 152.000 dolara.

Poređenja radi, južnoafrički borac protiv apartheida Dezmond Tutu po govoru traži 85.000 dolara, prenosi američki Institute for Policy Studies, institut za studije spoljne i unutrašnje politike, ljudska prava, ekonomiju i bezbednost.

Njeni memoari Ja sam Malala, objavljeni 2013. godine, prodati su u 287.000 primeraka u Britaniji, što joj je donelo zaradu od 2,2 miliona funti, a širom sveta u oko 1,8 miliona primeraka.

Mlada Pakistanka osnovala je Fond „Malala“ koji podržava projekte obrazovanja devojaka u zemljama u razvoju, a 2013. godine firmu je otvorila i njena porodica pod nazivom "Salarzai Ltd." kako bi zaštitila prava na Malalinu životnu priču.

„Od objavljivanje Malaline knjige ona je sa svojom porodicom donirala preko milion dolara humanitarnim organizacijama, većinom za projekte u vezi sa obrazovanjem širom sveta, uključujući i Pakistan“, navodi se u saopštenju porodice mlade nobelovke.

Број коментара 5

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

субота, 29. март 2025.
11° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом