Koliko neželjenih dodira žene pretrpe tokom izlaska

Od zasnivanja #MeToo pokreta 2017. godine, mnogi brendovi su pokušavali da se uključe u borbu protiv seksualnog zloostavljanja žena ili pokrenu pitanja feminizma u svojim reklamnim kampanjama. Jedna od njih je i švajcarski „Šveps“, u kom su želeli da otkriju koliko žene dobiju neprimerenih dodira tokom večernjih izlazaka.

„Šveps“ se udružio sa marketinškom agencijom „Ogilvi“ i započeo novu kampanju „Oblači se za poštovanje“, sa željom da se istakne problem seksualnog nasilja nad ženama u Brazilu.

Za tu svrhu osmišljena je neobična, elegantna haljina sa senzorima, koji beleže dodire na čitavoj površini haljine. Za eksperiment su odabrane tri žene, koje su nosile haljinu tokom iste večeri u klubu u Sao Paulu.

Nije potrebno naglasiti da su devojke bile dotaknute često bez svog pristanka, ali tačna brojka detektovanih dodira je, najblaže rečeno, iznenađujuća – za manje od četiri sata provedenih u klubu, Julijana, Tatijana i Luisa su čak 157 puta dodirnute. Ovaj broj je jednak proseku od 40 dodira po satu.

Nakon završetka večeri, muškarci iz kluba su pozvani da pogledaju snimak eksperimenta. Pokazali su saosećanje prema ženama i iznenađenje kada su im saopšteni rezultati.

„Ovo je nečuveno“, rekao je jedan od mladića. Drugi je, pak, bio šokiran kada je video da stranac nakon što je inicirao dodir na koji žena nije pristala, pokušava da se nagne nad nju da bi je poljubio.

„Ko izlazi četvrtkom uveče samo da bi plesao?“, rekao je jedan od intervjuisanih muškaraca, verovatno aludirajući na to da žene tada sebi traže seksualne partnere, umesto što samo žele da se lepo provedu.

„Žene samo kukaju... u vezi svega“, kaže drugi momak. Bilo kako bilo, snimak koji je snimljen tokom večeri govori za sebe. Dodirivanje bez pristanka je problem za žene u Brazilu, ali i u celom svetu.

Број коментара 4

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

среда, 02. април 2025.
13° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом