Kako se mesi nakit

Koliko ljudi poznajete koji su nezadovoljni poslom odlučili da se okrenu hobiju, a onda se ispostavilo da im je taj hobi postao glavni izvor zarade. Jedna devojka je posle petnaest godina rada u administraciji odlučila da se vrati svojoj ljubavi iz tinejdžerskih dana i otvori studio za pravljenje nakita od gline. I napravi recept za uspešan posao.

Ovako Biljana Čučković mesi prstenje. Ne brinite, nismo pogrešili, jer u radionici ove devojke, od gline nastaju prefinjeni komadi nakita. A sve počinje od jednog komada gline koji se najpre valja oklagijom, a potom seče u željene oblike.

„Zatim se to suši oko jedan dan jer je reč o manjim komadima. Onda ga šmirglam i obrađujem ivice. Prvo pečenje je takozvano 'biskvitno'. Posle toga se nanosi boja, odnosno glazura, i onda se peče po drugi put na visokoj temperaturi. Nakit pečem na 1.250 stepeni, nakon čega se nanosi zlato, takođe u tečnom obliku, i peče se po treći put“, objašnjava Biljana.

Nezadovoljna poslom ekonomskog tehničara, pre dve godine odlučila je da papire zameni glinom. Upisala je kurs keramike i nakon šest meseci napravila je prvi predmet.

„Keramika mi je bila ljubav odavno prosto nekako sam se pronašla u tom materijalu i želela sam odavno time da se bavim i evo nakon više od petnaest godina sam našla način da to i radim“, kaže mlada preduzetnica.

Inspiraciju pronalazi u geometriji, pa su lenjiri neizostavan alat za njen nakit. Kao i precizna ruka, jer je rad sa porcelanom veoma delikatan.

„Spor je proces, ali mogu da dostignem tu neku platu koju sam imala na prethodnim poslovima sa tim što ja smataram da sam na početku. Planiram da to razvijem u nešto gde ću biti zadovoljnija još više“, tvrdi Biljana.

Svaki komad koji uspe doživljava kao bonus na platu. A svaki vid pomoći je podstrek da nastavi dalje. Do sada je u dva navrata dobila sredstva za razvoj biznisa. Od Nacionalne službe za zapošljavanje i taj novac je uložila u kupovinu peći. Od sredstava organizacije „Eneka“ kupila je opremu.

Ipak, da bi opstala na tržištu prinuđena je da prilagođava cene. Međutim, kaže da novac nije presudan.

„Ako neko želi da se bavi time mora da postoji neka ljubav prema poslu i da ne kreće u nešto isključivo zbog novca, jer možda neće biti zadovoljan. U trenucima kada nije baš lako imaćete bar zadovoljstvo što volite to što radite“, smatra Čučković.

A da biste stigli do zadovoljstva morate da budete spremni da se stalno usavršavate. I ne patite zbog popucalog nakita. Već da se uhvatite oklagije i umesite novi.

Број коментара 2

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

уторак, 22. април 2025.
22° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом