уторак, 29.10.2019, 16:58 -> 17:17
Извор: РТС, Егзит
„Egzit“ 2019. – rekord do rekorda
U do sada najboljoj godini za festival „Egzit“, zahvaljujući nekoliko ključnih parametara kao što su maksimalna poseta, ali i čak 31 odsto više inostranih posetilaca nego prošle godine, ostvaren je i rekordan doprinos našeg najvećeg festivala domaćoj privredi.
Opsežno istraživanje koje „Tim centar“ iz Novog Sada sprovodi svake godine za vreme festivala, ove je godine pokazalo da je „Egzit“ doneo novih 16,4 miliona evra turističkoj privredi Novog Sada i cele Srbije.
Tako je od osnivanja festivala do danas, domaća privreda ostvarila preko 180 miliona evra ekonomske koristi od „Egzita“, i to ne računajući višestruko veću procenjenu vrednost međunarodne promocije Novog Sada i cele Srbije.
Kroz kapije ovogodišnjeg festivala „Egzit“ prošlo je oko 200.000 posetilaca iz više od 90 zemalja, a već prvog dana, kada su pored ostalih nastupali čuvena rok grupa "The Cure" i di-džej legenda Karl Koks, zabeležen je i novi rekord dnevne posete od 56.000 ljudi.
Porast inostranih turista za gotovo trećinu u odnosu na izuzetno uspešnu 2018. godinu, bio je skoro ravnomerno podeljen između gostiju iz regiona, te Zapadne i Istočne Evrope.
Zabeležen je i do sada najviši broj posetilaca sa drugih kontinenata, i to dvostruko više u odnosu na prethodne dve godine.
Najviše gostiju iz Velike Britanije
Kao i proteklih godina, više od 90 odsto inostranih posetilaca Egzita je u Novi Sad došlo zbog festivala, što je dokaz direktnog uticaja festivala na turizam Novog Sada i Srbije.
Najviše stranih gostiju stiglo je iz Velike Britanije, Hrvatske, Slovenije, Turske, Holandije i Bugarske, dok su se na ulicama grada mogli sresti i gosti iz veoma udaljenih i egzotičnih zemalja, među kojima su Brazil, Hong Kong, Indija, Kuvajt, Južna Afrika, Singapur ili Bahrein.
Najviše su trošili gosti sa drugih kontinenata – u proseku 615 evra, a odmah za njima i gosti iz Zapadne Evrope sa oko 600 evra po osobi, a kada se uračuna i domaća publika, posetioci su tokom festivala u Novom Sadu i Srbiji prosečno trošili 420 evra.
Ova brojka u istraživanju obuhvatala je isključivo troškove koje ostaju kompanijama u Srbiji (smeštaj, hrana, putni troškovi u zemlji i slično).
Skoro 70 odsto (68,7 odsto) turista je plaćalo smeštaj, od toga najveći broj je bio u iznajmljenim sobama, apartmanima ili stanovima (36,8 odsto), te 11,8 odsto u hotelima i 14,5 odsto u hostelima.
Utisci sa „Egzita“ su bili odlični, a dokaz za to je da je celokupna ocena festivala bila u rangu najboljih tokom gotovo dvadesetogodišnje istorije, dok se 97 odsto posetilaca opredelilo da im se mišljenje o Novom Sadu nakon posete festivalu popravilo ili ostalo isto.
Prosečna starost posetilaca „Egzita“ - 27 godina
Od ukupnog broja anketiranih, čak 98 odsto gostiju izjavilo je da će se sigurno ili možda vratiti na festival.
Prosek godina posetilaca u ovoj anketi bio je iznenađujućih 27 godina, što je najviši prosek do sada na „Egzitovim“ festivalima. Objašnjenje za ovo je visokih 16,6 odsto u kategoriji posetilaca preko 35 godina (prošle godine ih je bilo 6,9 odsto), koje su privukli rok legende "The Cure", Phil Anselmo ali i drugi izvođači iz segmenta programa planski namenjenog starijoj generaciji.
Visokoobrazovani posetioci, uključujući tu i studente, činili su 78 odsto publike, dok je ove godine bilo za oko 10 odsto više zaposlenih posetilaca nego uobičajeno.
Skoro polovina ispitanika je navelo program kao osnovni razlog dolaska na „Egzit“ dok je trećina stranaca (33,9 odsto) izjavilo da je dolazak na festival bio odlična prilika za posetu Novom Sadu i Srbiji.
Istraživanje je rađeno je na reprezentativnom uzorku tokom trajanja festivala. Anketirani su isključivo posetioci koji su ulaznicu kupili, dok su učesnici, radnici, predstavnici medija, sponzora i drugih institucija izuzeti.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 1
Пошаљи коментар