четвртак, 25.07.2019, 18:16 -> 20:08
Извор: РТС
Kako postati uspešan roker
U saradnji SAE instituta i „Bunt rok festivala“ RTS-a juče je održan „Dan rok muzike“, a svi ljubitelji rok muzike mogli su da čuju iskustva i korisne savete kako uspeti i opstati u svetu muzike, da nauče nešto više o „Bunt rok festivalu“, ali i o načinu predstavljanja autora i bendova na muzičkim manifestacijama, a iz prve ruke čule su se o ocene aktuelnog stanja rok scene u Srbiji, regionu, ali i u Evropi.
Specijalni gosti SAE instituta bili su Branka Glavonjić, autorka emisija Bunt i „Bunt rok festivala“, Sandra Vidojević, pevačica benda „Dingospo Dali“ (pobednici prvog BRF), Marko Janković, frontmen benda „Viva vops“ (pobednici trećeg BRF) i Ognjen Martinović, bubnjar aktuelnih pobednika „Bunt rok festivala“ – benda „Lagana sreda“.
Branka Glavonjić se osvrnula na tešku poziciju u kojoj su autori i muzičari domaće rok scene, kao i na sve izazove sa kojima se suočavala kao autorka emisije Bunt, da bi istrajala da ova muzika ostane zastupljena u programu kao i da svake godine iznedri nova, mlada i talentovana lica.
„Bunt je opstao duže od deceniju i po, iako je najpre emitovan jednom mesečno. Termin se menjao u zavisnosti od programa, nekad je premijera emisije bila u četiri ujutru... Ipak sam uspela da se izborim za tu emisiju, za te mlade da im se da šansa da ih auditorijum čuje i vidi. a za to su bili potrebni čelični nervi. Shvatila sam da je vreme da neafirmisanim, talentovanim uglavnom mladim ljudima stvorim i dodatnu priliku da mogu da se predstave“, kaže Branka Glavonjić.
Baš zbog toga je, kako kaže, i pokrenut „Bunt rok festival“.
„Upravo je završeno peto izdanje, za sve ove godine kroz projekat je prošlo oko 800 bendova, a njih 120 je dobilo šansu da se prvi put predstave javnosti. Trudimo se svake godine i da osim lepih titula, bude bogat i značajan i nagradni fond za najbolje na festivalu. Deo nagrade je i 'Bunt rok turneja' – što je prilika da nastupe na skoro deset festivala u Srbiji i regionu“, istakla je Branka Glavonjić.
Na pitanje kako da mladi bendovi uspeju u teškim uslovima gotovo potpune nevidljivosti na bilo kom mediju, autorka „Bunt rok festivala“ je istakla da ljudi koji hoće da se bave ovakvom vrstom muzike, moraju da se pripreme da su u startu nevoljeni i nezanimljivi i da će često „svirati samo za putne troškove“, ali da u svemu tome moraju čvrsto da veruju u svoj rad, da se iskreno trude, budu spremni na sve i ostanu potpuno profesionalni, „a uspeh, poštovanje i novac dolaze kasnije“.
„Kada smo mi počeli sa svirkama, nismo nikako razmišljali o tome kada i kako ćemo zarađivati. Nismo pitali ni za kakve uslove, bili smo svesni situacije. Sada je drugačije, nemamo nekakvu posebnu poziciju, ali bar možemo, nakon nekoliko godina, da budemo u poziciji da pregovaramo o uslovima nastupa, da uspemo da ne prihvatimo nešto što nam ne odgovara“, podelila je svoje iskustvo Sandra Vidojević iz benda „Dingospo Dali“.
Govornici su se dotakli i teme koliko su dobra promocija, profesionalnost i imidž benda važni. Svi su bili složni u stavu da muzika najbolje govori o mladom umetniku, koji na prvom mestu treba da se fokusira na njen kvalitet.
„Mislim da je veoma bitno da mediji ne budu rigidni, isključivi, već da ustupanjem programskog prostora ohrabre one koji dolaze, koji tek počinju. Da daju priliku novim i mladim bendovima, na televiziji, radiju, internetu – čak iako njihov spot i nije baš savršen ili im je ideja možda nedorečena. Za demo bendove bi mnogo značilo da se mediji malo više vode idejom 'hajde da im damo šansu'“, dodao je Marko Janković iz „Viva vopsa“.
Svi učesnici ovog panela su se složili da, uprkos tome što jeste teško – nije nemoguće uspeti na današnjoj muzičkoj sceni, ukoliko se jasno definišu ciljevi i težnje u vezi sa afirmacijom benda i razvojem karijere u ovom muzičkom žanru.
Упутство
Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.
Број коментара 0
Пошаљи коментар