Drvengrad ponovo stecište mladih muzičkih talenata

Večeras na Mokroj Gori počinje peti „Boljšoj“, festival klasične muzike. U centru pažnje su mladi umetnici koji se takmiče za jednu od tri Matrjoške. Imaće master klasove a, pre svega, za njih će koncerte održati eminentni muzičari. Kao specijalni gost najavljen je jedan od najvećih dirigenata današnjice, Valerij Gergijev, generalni i umetnički direktor Teatra Marinski.

Дрвенград поново стециште младих музичких талената Дрвенград поново стециште младих музичких талената

Zahvaljujući reditelju Emiru Kusturici i festivalu „Boljšoj“, koji iz godine u godinu pruža priliku studentima i učenicima muzičkih škola da naprave svoje prve korake na bini, Drvengrad je peti put mesto okupljanja mladih muzičkih talenata iz Srbije, Republike Srpske i Rusije. 

„Imamo talentovane klince koji će biti u prilici da provedu vreme sa svojim idolima i uživaju u muziciranju, uče jedni od drugih i rastu kao umetnici. Ovde je veliki simfonijski orkestar koji broji 75 ljudi, a više od trećine su studenti“”, ističe selektor takmičarskog programa festivala „“Boljšoj“” Dejan Sparavalo.

Na bini na Trgu Nikole Tesle nastupaju prvi takmičari, Drvengradom odjekuju kompozicije Rahmanjinova, Musorgskog, Čajkovskog, Lista, Prokofjeva, a i na terasi “Prokleta avlija” gosti i posetioci uživaju u suncu i klasičnoj muzici dok se za klavirom smenjuju studenti muzičkih akademija.

„“Srbija ima talentovanu decu, ali nažalost ovakvih događaja je malo pa nam ta talentovana deca odlaze i sviraju po svetskim orkestrima. Mi pokušavamo da budemo kočnica tom odlasku. Koliko to uspevamo, ne znamo, ali dajemo sve od sebe“”, ističe Sparavalo.

Budućim najboljim muzičarima, koncerte će održati izuzetni umetnici - koncertmajstor Londonskih simfoničara violinista Roman Simović, mecosopran Milijana Nikolić, violončelista Justus Grim i violinistkinja koja je nastupala na zatvaranju Olimpijskih igara u Sočiju 2014. godine Tatjana Samuil.

Na svečanom otvaranju nastupa i dečiji hor Radio-televizije Srbije „Kolibri“. U takmičarskom delu, nastupiće 60 kandidata, uzrasta od 13 do 25 godina, iz Rusije, Belorusije, Srbije i Republike Srpske i to u dve kategorije.

„Novost je da je skoro izjednačen broj studenata iz Rusije i iz Srbije. Imali smo prijave i iz drugih zemalja. Uveli smo i novi program Dijalog talenata. To su talentovana deca koja se neće takmičiti u takmičarskom programu, ali će imati svoje mini-koncerte“, istakla je direktorka festivala „Boljšoj" Nana Kusturica.

„Zbog dostupnosti interneta, svi misle da na taj način mogu dobiti sve informacije. Ali ništa ne može zameniti sat vremena direktne komunikacije sa drugim muzičarima, što se na ovom festivalu može dobiti“, objasnila je violinistkinja Tatjana Samuil. 

Ove godine prijavilo oko 270 mladih umetnika, a Sparavalo kaže da je bilo vrlo teško odabrati samo 60 (30 iz Rusije i 30 iz Srbije i Republike Srpske) i očekuje da će sledeće godine moći da ugoste mnogo više njih.

„Ruska deca su vrlo talentovana, imaju odlične profesore, naši obrazovni sistemi se razlikuju, ali krajnji cilj je isti i muzika zahteva ozbiljan 'dril'“, naglasio je Sparavalo.

Do 15. jula mladi muzičari će učiti od virtuoza, družiti se i razmenjivati znanje, praviti prve korake ka profesionalnom svetu, mnogi prvi put osetiti kako je biti na bini i sa Mećavnika krenuti u veće koncertne dvorane.

Najbolji će poneti Zlatnu, Srebrnu ili Bronzanu matrjošku, a svi vredno iskustvo.

Број коментара 0

Пошаљи коментар

Упутство

Коментари који садрже вређање, непристојан говор, непроверене оптужбе, расну и националну мржњу као и нетолеранцију било какве врсте неће бити објављени. Говор мржње је забрањен на овом порталу. Коментари се морају односити на тему чланка. Предност ће имати коментари граматички и правописно исправно написани. Коментаре писане великим словима нећемо објављивати. Задржавамо право избора и краћења коментара који ће бити објављени. Коментаре који се односе на уређивачку политику можете послати на адресу webdesk@rts.rs. Поља обележена звездицом обавезно попуните.

петак, 28. март 2025.
13° C

Коментари

Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом
Predmeti od onixa
Уникатни украси од оникса